Decentralizacja NFZ receptą na naprawę służby zdrowia?
Trzeba zdecentralizować NFZ tak, by decyzje zapadały w województwach, a nie w Warszawie - przekonywali w redakcji "Rzeczpospolitej" dyrektorzy najlepszych polskich szpitali.
W Sejmie będzie mieć miejsce dyskusja o problemach ochrony zdrowia.
Minister Zbigniew Religa ma przedstawić informację o systemie i
plan jego naprawy.
We wtorek "Rzeczpospolita" zorganizowała debatę, poświęconą szansom i zagrożeniom dla polskiej służby zdrowia.
Dyskusję zdominował problem pieniędzy, zwłaszcza podwyżek, jakie rząd chce zagwarantować lekarzom i pielęgniarkom. Dyrektorom to rozwiązanie się nie podoba. Nie można nam nakazać wypłaty identycznych podwyżek dla wszystkich - przekonywał Maciej Piróg, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka. Nad projektem ustawy będzie pracować parlament, będzie czas, żeby wprowadzić dobre rozwiązania- uspokajał wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.
Zarówno szefowie szpitali, jak i przedstawiciele pracowników ochrony zdrowia podkreślali, że czekają nie tylko na większe pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale też na zmiany przepisów, które pozwolą im pobierać opłaty od pacjentów. Możemy przyjmować więcej pacjentów, ale NFZ nie ma pieniędzy na kontrakty. Są ludzie gotowi płacić za operacje i zabiegi, a publiczny szpital nie może legalnie ich leczyć - skarżyli się dyrektorzy. Nie ma zakazu. Odpłatne leczenie nie może jednak wydłużać czasu oczekiwania pacjentów "kontraktowych"- przekonywał prezes Miller.
Lista postulatów była długa: dobrowolne ubezpieczenia zdrowotneubezpieczenia zdrowotne, wprowadzenie zasady odpłatności za niektóre usługi medyczne, pokrywanie przez pacjentów kosztów utrzymania w szpitalach. Społeczeństwo musi usłyszeć prawdę, że państwa nie stać na finansowanie całości opieki medycznej - mówił prezes samorządu lekarskiego Konstanty Radziwiłł. Innego zdania była szefowa "S" służby zdrowia Maria Ochman. Ludzi nie stać na płacenie w szpitalach. Płacą przecież składki z własnej kieszeni - podkreślała. (PAP)