Trwa ładowanie...
e-biznes
12-02-2020 11:56

Czas na Twoje pomysły e-biznesowe

Liczba polskich internautów stale rośnie. Dziś z Internetu i aplikacji mobilnych korzysta zdecydowana większość z nas. To tworzy ogromny popyt na e-usługi i aplikacje ułatwiające codzienne życie. Fundusze Europejskie wspierają tych, którzy mają pomysł na e-usługi i aplikacje wykorzystujące dane sektora publicznego. Na pomoc ekspertów i unijne pieniądze mogą liczyć również ci, którzy myślą o własnym startupie. W obu przypadkach liczy się ciekawy pomysł!

Czas na Twoje pomysły e-biznesoweŹródło: Materiały prasowe
d3bzenv
d3bzenv

Rynek e-usług rośnie niezwykle dynamicznie. Według badania „Internet w życiu Polaków” przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji (2019), z Internetu korzysta aż 84% z nas. Natomiast blisko 70% polskich internautów woli załatwiać sprawy online, jeśli tylko mają taką możliwość (dane z raportu)
.

Polacy coraz chętniej korzystają również z mediów społecznościowych. Według Raport Global Digital 2019 blisko połowa z nas – aż 18 mln – jest ich aktywnymi użytkownikami. Warto wspomnieć, że tylko w ciągu roku liczba ta zwiększyła się o 2 mln.

Co Fundusze Europejskie mogą zaoferować tym, którzy chcą wykorzystać ten potencjał?

Dla tych, którzy mają pomysł na aplikację czy e-usługę, przygotowano różnorodne formy wsparcia.

Oto dwie z możliwości.

d3bzenv

Pierwsza – dla tych, którzy opierają swój pomysł na wykorzystaniu danych sektora publicznego. To oferta programu Polska Cyfrowa. Na unijną dotację mogą liczyć firmy (czy inne podmioty), które chcą wykorzystać te dane w swojej e-usłudze czy aplikacji tak, by dzięki temu wesprzeć e-administrację.

Druga – dla tych, którzy mają obiecujący pomysł na aplikację czy e-usługę, ale dopiero myślą o założeniu własnej firmy. Jeśli rozważasz prowadzenie takiej działalności na terenie jednego z pięciu województw Polski Wschodniej, możesz skorzystać z pomocy, której udzielają tzw. Platformy Startowe. Masz szansę otrzymać w nich kompleksową pomoc doradczą. Platformy mogą zapewnić także zaplecze biurowe i księgowe. Kolejnym krokiem może być ubieganie się o dotację inwestycyjną, dzięki której wprowadzisz w życie swój pomysł.

Któraś z tych ofert jest dla Ciebie? Poniżej znajdziesz szczegóły na ich temat.

OFERTA NR 1: DLA TYCH, KTÓRZY KREATYWNIE WYKORZYSTAJĄ DANE SEKTORA PUBLICZNEGO

Jak wielu Polaków korzysta z e-administracji? Spójrzmy na statystyki: tylko w pierwszej połowie 2019 r. ponad 1,25 mln osób założyło Profil Zaufany. W tym samym półroczu, Polacy wysłali ponad 220 tys. pism do urzędów i złożyli niemal 75 tys. wniosków o dowód osobisty (dane z raportu)
. A wszystko bez wizyty w urzędzie! Rekordy popularności biją także e-usługi dotyczące pojazdów. Prawdziwym hitem ma szansę zostać kolejna e-usługa uruchomiona ostatnio z udziałem Funduszy Europejskich – mowa oczywiście o e-recepcie (więcej tutaj)
. Trzeba więc przyznać, że dane sektora publicznego to ogromny potencjał do wykorzystania!

d3bzenv

Na co możesz dostać pieniądze?

Jeśli masz pomysł, jak kreatywnie wykorzystać dane sektora publicznego, możesz ubiegać się o unijne środki w nowym konkursie z programu Polska Cyfrowa. Wsparcie możesz uzyskać na nową usługę, która będzie świadczona albo przez nową aplikację elektroniczną, albo dzięki rozszerzeniu funkcjonalności aplikacji już istniejącej. Skorzystać możesz zarówno z treści otwartych zasobów informacji sektora publicznego, jak i z istniejących już e-usług publicznych. Tak samo mile widziane są też ciekawe pomysły bazujące na ponownym wykorzystaniu informacji publicznej.

Pamiętaj, że Twoja aplikacja czy e-usługa musi przyczyniać się do wzmocnienia: e-administracji (np. przez zaprojektowanie aplikacji, która w sposób intuicyjny i przyjazny będzie prezentowała dane z różnych źródeł sektora publicznego lub przetworzone informacje polityczno-administracyjne), e-uczenia się, e-włączenia społecznego, e-kultury lub e-zdrowia. Szczegóły konkursu znajdziesz tutaj.

Jak wykorzystać informacje z sektora publicznego, sięgnąć po Fundusze Europejskie i stworzyć aplikację, którą pokochają wszyscy? Czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej. Pokazali to chociażby twórcy popularnej aplikacji jakdojade.pl. Zastąpiła ona żmudne przedzieranie się przez rozkłady jazdy miejskiej komunikacji czy przeklikiwanie się przez ich strony internetowe. Pomysł na aplikację jest bardzo prosty: jej twórcy uporządkowali po prostu ogólnie dostępne dane Zakładów Transportu Miejskiego. W dodatku podali je użytkownikom w przyjazny i niezwykle funkcjonalny sposób.

d3bzenv

OFERTA NR 2: DLA TYCH, KTÓRZY CHCĄ ZAŁOŻYĆ WŁASNY E-BIZNES

Popyt na nowe aplikacje czy e-usługi stale rośnie – wraz ze wzrostem liczby internautów. Przestrzeń na nowe pomysły jest więc praktycznie nieograniczona. Przykładów e-startupów, którym Fundusze Europejskie pomogły osiągnąć biznesowy sukces, nie brakuje.

W ostatnim czasie bardzo nośnym tematem stała się ochrona danych osobowych. Wielu z nas obawia się o ich bezpieczeństwo. Wygodny system do ich ochrony stworzyła firma BSafer. Jest skierowany do tych, którzy chcą wiedzieć, gdzie, przez kogo i w jakim dokładnie celu są wykorzystywane ich dane osobowe, a jednocześnie nie tracić czasu na poszukiwania na własną rękę (szczegóły tutaj)
.

Z kolei firma ZAX stworzyła dla internautów platformę pozwalającą im zarabiać na swoim własnym śladzie cyfrowym. Użytkownicy nie tylko będą mogli sprawdzać, jakie dane na ich temat są przechowywane przez portale internetowe i aplikacje w telefonie. Aplikacja mobilna czy strona internetowa pozwoli im także nadzorować czas i zasięg ich wykorzystania oraz decydować, które dane i komu chcą sprzedać (szczegóły tutaj)
.

d3bzenv

Obie firmy powstały dzięki wsparciu z Platform Startowych programu Polska Wschodnia. Platformy mogą wesprzeć tych, którzy założą swoją działalność w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej:

  • lubelskim,
  • podkarpackim,
  • podlaskim,
  • świętokrzyskim,
  • warmińsko-mazurskim.

Co ważne, liczy się miejsce prowadzenia działalności, a nie zamieszkania. Choć mowa tutaj o cyfrowych biznesach, oferta Platform Startowych jest szersza i dotyczy bardzo różnych startupów – nie tylko technologicznych i nie tylko opartych na e-usługach. Liczy się pomysł na biznes i jego potencjał rynkowy.

d3bzenv

Jak możesz skorzystać?

Po prostu zgłoś się do jednej z Platform Startowych w Polsce Wschodniej. To jednostki tworzone przez ośrodki innowacji, uczelnie, duże i średnie firmy, fundusze kapitałowe czy instytucje otoczenia biznesu. Zapewniają one startupom wszechstronne i całościowe wsparcie. Udostępniają specjalistyczną infrastrukturę, umożliwiają prowadzenie badań. Ich eksperci pomogą zweryfikować założenia rynkowe Twojego biznesowego pomysłu. A udział funduszy inwestycyjnych pozwoli Ci skonfrontować wyobrażenia o inwestycji z faktycznymi oczekiwaniami inwestorów. Listę Platform znajdziesz tutaj.

Pomoc, na którą możesz liczyć, jest dwuetapowa. Pierwszy etap to tzw. inkubacja pomysłu, czyli dopracowanie koncepcji biznesowej firmy (modelu biznesowego). Jeżeli przejdziesz go pomyślnie, w drugim etapie możesz uzyskać pomoc finansową na inwestycję związaną z wdrożeniem modelu biznesowego. Dzięki temu wprowadzisz na rynek nowe produkty lub usługi. Możesz otrzymać aż 1 mln zł.

Zarówno BSafer, jak i ZAX skorzystały z pomocy Platformy Unicorn Hub (szczegóły tutaj)
. Może ich sukces będzie dla Ciebie inspiracją? Powodzenia!

Artykuł sponsorowany

d3bzenv

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bzenv
Więcej tematów