PolitykaCórka Jana Szyszki pracuje w instytucji nadzorowanej przez jego resort

Córka Jana Szyszki pracuje w instytucji nadzorowanej przez jego resort

Katarzyna-Szyszko-Podgórska pracuje w jednej z pięciu placówek podlegających ministrowi środowiska, czyli jej ojcu Janowi Szyszce. Resort składa zamówienia w instytucji, również takie, które są jednymi za najkosztowniejszych umów ministerstwa.

Córka Jana Szyszki pracuje w instytucji nadzorowanej przez jego resort
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

Jak dowiedziało się oko.press, córka Szyszki jest adiunktem w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym, nadzorowanym i finansowanym przez ministra środowiska. W 2016 roku resort wydał prawie 1,6 mln zł na zleconą Instytutowi analizę dot. „Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości”. Była to jedna z najkosztowniejszych umów ministerstwa w ubiegłym roku.

Katarzyna Szyszko-Podgórska została adiunktem w IOŚ w drodze konkursu, który został ogłoszony 7 lutego 2017 roku. Poza nią, wzięły w nim udział jeszcze dwie osoby. - Zgłoszenie p. Katarzyny Szyszko–Podgórskiej jako jedyne spełniło warunki formalne. Jej kwalifikacje, umiejętności i przydatność do pracy na stanowisku adiunkta zostały zweryfikowane, a kandydatura wyłoniona w drodze tajnego głosowania komisji konkursowej – zaznaczył dyrektor IOŚ Krystian Szczepański.

Szczepański jest od dawna związany z Prawem i Sprawiedliwością. W 2003 roku, za prezydentury Lecha Kaczyńskiego, został najpierw pracownikiem, a następnie p.o. dyrektora Biura Ochrony Środowiska w warszawskim ratuszu. W tym samym czasie był tam zatrudniony również Piotr Szyszko, bratanek Jana Szyszki, który dzisiaj jest radnym PiS. Co więcej, Piotr Szyszko ukończył podyplomowe studia - Międzyuczelniane Studium Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW i SGH - których współtwórcą i kierownikiem był Jan Szyszko.

Przez ostatnie kilka lat obecny dyrektor IOŚ był również szefem Patrycji Szyszko, młodszej córki Jana Szyszko. Za poprzednich rządów PiS pracowała ona w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, podlegającym jej ojcu, jako wicedyrektor jednego z departamentów. Szczepański w latach 2013-2016 był zaś wiceprezesem NFOŚiGW.

Zarówno Jan Szyszko, jak i jego córka Katarzyna Szyszko-Podgórska specjalizują się z kompensacji przyrodniczej. Według ustawy o ochronie przyrody, kompensacja to działania zmierzające do wyrównania szkód dokonanych w środowisku i przywrócenia równowagi przyrodniczej na danym terenie.

Stworzona przez Jana Szyszkę samodzielna Pracownia Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych w SGGW to jeden z głównych ośrodków w Polsce kształcących w zakresie kompensacji przyrodniczej. Drugi to uczelnia o. Tadeusza Rydzyka. Kilka lat temu Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu uruchomiła kierunek „Polityka ochrony środowiska – kompensacja przyrodnicza”. Jan Szyszko poparł wniosek WSKSiM o przyznanie pieniędzy z NFOŚiGW na utworzenie tego kierunku. Uczelnia wydawała później publikacje Szyszki na temat kompensacji.

Szyszko poparł również przekazanie pieniędzy na dofinansowanie kierunku. W 2016 roku na studia podyplomowe w szkole o. Rydzyka przeznaczono 300 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wśród prowadzących zajęcia na kierunku „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie” byli Jan Szyszko i Katarzyna Szyszko-Podgórska. Co więcej, zajęcia odbywały się w ich stodole - części prywatnej stacji badawczej założonej przez Jana Szyszkę w Tucznie.

Powiązań można doszukać się wcześniej. Katarzyna Szyszko-Podgórska, zanim została adiunktem w IOŚ, była studentką SGGW, kiedy jej ojciec tam wykładał. Później została wykładowcą WSKSiM. Na stronie internetowej szkoły można było przeczytać, że córka Szyszki jest kierownikiem Samodzielnej Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych. Jej nazwisko zniknęło jednak ze strony, po tym jak oko.press wysłało uczelni pytania dot. sprawy.

To nie wszystko. Katarzyna Szyszko-Podgórska publikowała prace naukowe z ojcem oraz jego byłymi i obecnymi podwładnymi: Izabelą Dymitryszyn i Agatą Jojczyk. Są one pracownikami Samodzielnej Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW oraz szkoły o. Rydzyka. Jojczyk jest ponadto przedstawicielką ministra środowiska w radzie nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Katarzyna-Szyszko-Podgórska publikowała prace naukowe również z obecną szefową gabinetu politycznego ministra środowiska i jego przedstawicielką w radzie nadzorczej WFOŚiGW w Opolu Magdaleną Bodzentą.

Co więcej, jak podał „Newsweek”, Katarzyna Szyszko-Podgórska redagowała pismo Ligi Ochrony Przyrody „Przyroda Polska”, dofinansowane przez NFOŚiGW. W 2014 r. kandydowała z listy PiS w wyborach samorządowych, do rady warszawskiej dzielnicy Wesoła. W latach 90. w samorządzie Wesołej działał Jan Szyszko, a od 2006 r. radną dzielnicy jest jego żona – Krystyna. Karol Podgórski, mąż Katarzyny Szyszko-Podgórskiej, jest natomiast dyrektorem Lasów Miejskich - Warszawa.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (423)