Trwa ładowanie...
d1mcbes

Tadeusz Rydzyk

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Olkusz

Organizacje:
d1mcbes
East News
Źródło: East News

Tadeusz Rydzyk to znany polski ksiądz rzymskokatolicki, założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Tadeusz Rydzyk – informacje ogólne

Tadeusz Rydzyk należy do zakonu redemptorystów, uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych, wykładał na uczelniach wyższych. Ojciec Rydzyk jest dyrektorem Radia Maryja i Telewizji Trwam, a także prezesem Fundacji „Lux Veritatis”.

Tadeusz Rydzyk – biografia

Tadeusz Rydzyk urodził się 3 maja 1945 roku w Olkuszu, w niezbyt zamożnej rodzinie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów w mieście Tuchów, później studiował w Warszawie teologię biblijną na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tadeusz Rydzyk wstąpił do zakonu redemptorystów w 1971 roku, a potem zajmował się nauczaniem w szkołach i uczelniach wyższych.

W latach 1986–1991 Tadeusz Rydzyk przebywał za granicą, we Włoszech oraz Republice Federalnej Niemiec. Pełnił funkcje kapelana, a także współpracował z lokalnym radiem diecezji augsburskiej. W 1991 roku ks. Tadeusz Rydzyk wrócił do Polski i, przebywając w Toruniu, założył Radio Maryja; w 1998 roku przyczynił się do powstania gazety „Nasz Dziennik, a w 2003 roku powołał do istnienia Telewizję Trwam.

Tadeusz Rydzyk uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych 8 października 2009 roku. Ma też na swoim koncie kilka publikacji, w tym „W służbie Bogu i Ojczyźnie: apostolski wymiar Radia Maryja” (2011) czy „Życie jest ciekawe: z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem CSsR rozmowy niedokończone”.

Tadeusz Rydzyk – działalność

Tadeusz Rydzyk jest założycielem Radia Maryja, religijnej rozgłośni radiowej działającej od 1991 roku, która początkowo działała jako radio lokalne, a obecnie dostępna jest przez internet, posiada ponad sto nadajników na terenie Polski; sygnał dostępny jest także za granicą. Z inicjatywy ks. Tadeusza Rydzyka powstały też inne media katolickie rozpoznawalne na terenie całej Polski: gazeta „Nasz Dziennik” i Telewizja Trwam, która jest dostępna przez nadajniki naziemne.

W 1998 roku ks. Tadeusz Rydzyk wraz z ks. Janem Królem założyli Fundację „Lux Veritatis”, której ten pierwszy jest prezesem. W 2001 roku z inicjatywy Tadeusza Rydzyka powstała też Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która należy do „Lux Veritatis”. Duchowny założył też w Toruniu kościół zakonu redemptorystów (Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Tadeusz Rydzyk – kontrowersje

W 2007 roku pojawiły się głosy zarzucające Tadeuszowi Rydzykowi wypowiedzi antysemickie – organizacja żydowska Centrum Szymona Wiesenthala zwróciła się w tej sprawie do pełniącego w tym czasie funkcję papieża Benedykta XVI, który jednak nie zareagował. Tygodnik „Wprost” opublikował wypowiedzi ojca Rydzyka, które zostały określone przez ambasadora Izraela za antysemickie.

Również inne wypowiedzi Tadeusza Rydzyka spotkały się z krytyką – w 2011 roku, podczas pobytu w Parlamencie Europejskim, Rydzyk porównał rządy w Polsce do totalitaryzmu, na co miało wskazywać postępowania wszczęte w sprawie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W tym samym roku na Tadeusza Rydzyka została nałożona grzywna za przeprowadzenie nielegalnej zbiórki pieniędzy.

Tadeusz Rydzyk – odznaczenia

Niektóre odznaczenia otrzymane przez Tadeusza Rydzyka:

  • Mater Verbi (2007) – nagroda tygodnika „Niedziela”.
  • Medal św. Stanisława (2009) – „w dowód uznania za dzieła, których powstanie zainspirował, a które są wielkim błogosławieństwem dla naszego Narodu” („Nasz Dziennik”).
  • Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – ojca rodziny (2010) – nagroda jest przyznawana przez Fundację Źródło.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mcbes
d1mcbes
d1mcbes
Więcej tematów
d1mcbes

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj