Trwa ładowanie...
d1nevn0

Radio Maryja

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Radio Maryja jest najpopularniejszą religijną rozgłośnią radiową w Polsce, programem obejmuje tematykę społeczną i katolicką; rozgłośnia została założona w 1991 roku przez ks. Tadeusza Rydzyka.

Radio Maryja – informacje ogólne

Radio Maryja posiada osobowość prawną, jest podmiotem należącym do zakonu redemptorystów (Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela), jej dyrektorem jest Tadeusz Rydzyk. Radio Maryja utrzymuje się z datków przekazywanych przez słuchaczy i dzięki wsparciu sponsorów, wśród których do 2016 roku znajdował się Jan Kobylański. Dzięki inicjatywie ojca Tadeusza Rydzyka powstały również inne podmioty, które współpracują z Radiem Maryja: Telewizja Trwam, Fundacja Nasza Przyszłość i Fundacja „Lux Veritatis”.

Radio Maryja – historia

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 9 grudnia 1991 roku, początkowo działało jako stacja lokalna ze stacjami nadawczymi w Toruniu oraz Bydgoszczy. W 1993 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadała Radiu Maryja status nadawcy społecznego. Stacja była nagradzana przez organizacje katolickie, m.in. nagrodą im. św. Maksymiliana Marii Kolbego i medalem „Milito Pro Christo”. W 2016 Radio Maryja obchodziło 25-lecie, z której to okazji Poczta Polska wydała specjalną edycję znaczków.

Radio Maryja – program

Radio Maryja skupia się na audycjach religijnych, takich jak katechezy, transmisje mszy, wspólna modlitwa, ale też nadaje programy informacyjne z codziennymi wiadomościami, publicystyczne, młodzieżowe, edukacyjne i z poradami. W radiu można usłyszeć muzykę poważną i religijną.

Radio Maryja – popularność

Przez lata działalności Radio Maryja zyskało grupę wiernych słuchaczy, którzy stworzyli wspólnotę znaną jako Rodzina Radia Maryja. Co roku organizuje ona pielgrzymki na Jasną Górę i spotkania wiernych. Słuchacze mogą też udać się na zjazdy miłośników Radio Maryja w Toruniu.

W latach 2013–2014 Radio Maryja znalazło się na 5. pozycji wśród najczęściej słuchanych polskich stacji radiowych. Przeważającą grupę słuchaczy Radia Maryja (ok. 80 proc.) stanowią osoby w wieku 40–75 lat.

Radio Maryja – prowadzący

Wśród osób współpracujących z Radiem Maryja znajduje się wielu księży (np. Piotr Andrukiewicz, Jan Król, Zdzisław Klafka), publicystów i nauczycieli akademickich. W audycjach swoich komentarzy udzielają np. ekolog Leszek Kożuchowski, lekarz Zbigniew Hałat, prawnik Stanisław Michalkiewicz czy historyk Krzysztof Kawęcki.

Radio Maryja – kontrowersje

Radio Maryja brało udział w organizacji zbiórek pieniężnych na różne cele (m.in. ratowanie Stoczni Gdańskiej), ale spotkało się z zarzutami odnośnie wywiązywania się ze zobowiązań finansowych.

Wielokrotnie można było zaobserwować niechęć między Radiem Maryja a WOŚP, organizacją Jurka Owsiaka. W mediach dostrzegalne są podziały na osoby popierające albo Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, albo Radio Maryja.

Radio Maryja było też oskarżane o otrzymywanie funduszy od rządu.

d1nevn0
Radio Maryja
Główna siedziba

Toruń, ul. Żwirki i Wigury 80

Rok założenia

1988

Założyciele
Ważniejsi członkowie

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

Członkowie, liderzy, najnowsze informacje

d1nevn0
d1nevn0
d1nevn0
Więcej tematów
d1nevn0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj