Trwa ładowanie...
d1bdofa
17-01-2007 18:40

Corhydron wraca do szpitali i przychodni

Corhydron wraca do szpitali i przychodni. Główny Inspektor Farmaceutyczny uchylił decyzję wytrzymującą obrót tym lekiem. Wyeliminowano możliwość przypadkowej zamiany fiolek podczas produkcji Corhydronu - poinformowała Jelfa.

d1bdofa
d1bdofa

Corhydron 100 i 250 wycofano z obrotu na początku listopada. Pojawiła się bowiem informacja o znalezieniu w ampułce tego leku zupełnie innego specyfiku. W związku z wybuchem afery Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał całą produkcję w Jelfie. Po kilku tygodniach wznowiono produkcję pozostałych preparatów, aż w końcu w grudniu na taśmy powrócił też corhydron.

Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oznacza, że specyfik znów może być podawany pacjentom.

Jak poinformowała Jelfa, w uzasadnieniu decyzji przywracającej obrót Corhydronu 100 i 25 GIF napisał: "nie zaszła potencjalna możliwość zanieczyszczenia linii technologicznej inną substancją lub innym materiałem wyjściowym. Wyeliminowano również możliwość przypadkowej zamiany fiolek" - czytamy w uzasadnieniu.

GIF podkreślił, że nadal jednak nie wiadomo, jak to się stało, że w jednej fiolce leku Corhydron 250 znalazła się scolina. Przypomniał, że sprawę bada prokuratura.

d1bdofa

Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha podkreślił, że decyzja GIF dotyczy tylko Corhydronu 25 i 100. Wyjaśnił, że zostały sprawdzone wszystkie możliwe sprawy i standardy postępowania dotyczące procesu produkcyjnego. Stwierdzono, że na tej linii, która produkuje corhydron 100 i 25, wszystko jest w porządku.

Piecha dodał, że jeśli chodzi o Corhydron 250 trwa postępowanie prokuratorskie. Ma ono wyjaśnić, co tak naprawdę stało się w przypadku Corhydronu 250.

Decyzja o wstrzymaniu obrotu Corhydronem została wydana po tym, jak okazało się, iż na rynek trafiły ampułki corhydronu z inną substancją. Zamiast corhydronu był w nich bardzo silny specyfik zwiotczający mięśnie, stosowany podczas operacji.

Na początku listopada 2006 r. ujawniono, iż w zakładach farmaceutycznych Jelfa w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) doszło do zamiany składu dwóch leków. W ampułce jednej z partii corhydronu znalazł się silny specyfik stosowany do znieczulania podczas operacji - scolina. Lek został wycofany z obrotu, a Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał w Jelfie produkcję. Z czasem stopniowo ją uruchamiano. Na początku grudnia GIF zezwolił na uruchomienie produkcji Corhydronu 25, 100 i 250.

Śledztwo w sprawie wadliwej partii Corhydronu, która trafiła na rynek, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze.

d1bdofa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bdofa
Więcej tematów