Cimoszewicz: próby roszczeń niemieckich - nieskuteczne
Minister spraw zagranicznych Włodzimierz
Cimoszewicz powiedział w Sejmie, że nie można
wykluczyć, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej
stowarzyszenia wypędzonych Niemców będą próbowały rościć sobie
prawa do polskich ziem zachodnich. Ale, jego zdaniem, "te próby
będą nieskuteczne i to jest sprawa zupełnie oczywista".
Marek Jurek (PiS) pytał ministra, co rząd ma zamiar zrobić w sprawie podważania przez Niemców polskiej własności na ziemiach odzyskanych. Jego zdaniem te roszczenia są wspierane przez niemieckich polityków i instytucje państwowe.
Cimoszewicz powiedział, że w Niemczech są środowiska, które usiłują podważać trwałość porządku prawnego w tym zakresie na terytorium Polski, ale "polskiej władzy nie są znane fakty, aby oficjalne władze Niemiec miały z tym cokolwiek wspólnego".
Minister podkreślił, że na terytorium każdego państwa porządek prawny, w tym porządek w zakresie prawa własności, jest określany w sposób suwerenny przez władze danego państwa. Poinformował, że nikt z zewnątrz nie może w to ingerować, nawet po wejściu Polski do UE.
Cimoszewicz przyznał jednak, że ze zdziwieniem obserwuje powtarzające się informacje o tym, że minister spraw wewnętrznych Niemiec gotów jest przychylić się do inicjatywy utworzenia tzw. berlińskiego Centrum Wypędzonych. "O tych sprawach mam zamiar w sposób całościowy rozmawiać z ministrem spraw zagranicznych Niemiec" - zapewnił.
Projekt Centrum przeciwko Wypędzeniom forsuje od dwóch lat przewodnicząca Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach. Jej zdaniem, taka placówka powinna powstać w stolicy Niemiec i być przede wszystkim miejscem pamięci poświęconym 15 mln niemieckich wypędzonych.