Trwa ładowanie...
d1tzeoy
IAR

Chiny pomogły ewakuować Polaków z Jemenu

Po ewakuacji własnych obywateli z Jemenu, Chiny pomogły także 10 innym państwom, w tym Polsce - podało na swojej stronie internetowej chińskie MSZ. Chińskie władze po raz pierwszy na taką skalę zaangażowały się w pomoc obywatelom innych państw w rejonie konfliktu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chiny pomogły ewakuować Polaków z Jemenu
(PAP/EPA, Fot: Yahya Arhab)
d1tzeoy

Jak poinformowało w specjalnym oświadczeniu chińskie MSZ, Chiny pomogły w ewakuacji z Jemenu 225 obcokrajowców. Prócz naszego kraju, o pomoc do Chińczyków zwróciły się Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, Kanada, Singapur, Pakistan oraz Etiopia.

W czwartek wieczorem obcokrajowców z portu w Aden nad Zatoką Adeńską podęła jednostka chińskiej marynarki wojennej. Okręt zmierza do Dżibuti. Wcześniej, Chiny ewakuowały z ogarniętego chaosem Jemenu ponad 570 własnych obywateli.

Konflikt w Jemenie

d1tzeoy

W 2011 roku z ogarniętej wojną domową Libii władze w Pekinie ewakuowały ponad 30 tys. Chińczyków, co było największą tego typu operacją w historii Chin. Chińskie władze coraz częściej angażują się też w misje międzynarodowe i pomoc humanitarną. Po raz pierwszy jednak bezpośrednio zaangażowały się w ewakuację obcokrajowców z regionu ogarniętego konfliktem zbrojnym.

W walkach w Jemenie, gdzie od ponad tygodnia Arabia Saudyjska i jej sojusznicy prowadzą ataki z powietrza, zginęło w ciągu 14 dni 519 osób, a prawie 1,7 tys. zostało rannych - poinformowała w czwartek koordynatorka ONZ ds. pomocy humanitarnej Valerie Amos.

Rozpoczęta 26 marca wspólna operacja zbrojna ok. 10 państw arabskich w Jemenie ma na celu osłabienie i zniszczenie infrastruktury militarnej Huti i ich sprzymierzeńców, walczących o obalenie prezydenta al-Hadiego i przejęcie kontroli nad całym Jemenem. Dyplomaci z krajów Zatoki Perskiej twierdzą, że operacja może potrwać do sześciu miesięcy.

Rebelianci są wspierani przez siły wierne byłemu prezydentowi Jemenu Alemu Abd Allahowi Salahowi, który odszedł w wyniku rewolty w 2012 roku.

d1tzeoy

Zobacz: Ewakuacja Rosjan z Jemenu

d1tzeoy

Podziel się opinią

Share
d1tzeoy
d1tzeoy
Więcej tematów