Trwa ładowanie...
09-11-2014 17:45

Chiny i Rosja podpisały ramowe porozumienie ws. drugiej trasy gazowej

W obecności przywódców Rosji i Chin Władimira Putina i Xi Jinpinga podpisano w Pekinie szereg porozumień o współpracy obu państw w dziedzinie energetycznej, w tym ramowe porozumienie ws. drugiej, zachodniej drogi zaopatrzenia Chin w rosyjski gaz.

Share
Chiny i Rosja podpisały ramowe porozumienie ws. drugiej trasy gazowejŹródło: AFP, fot: HOW HWEE YOUNG / POOL
d2jzv67

W maju 2014 roku Moskwa i Pekin po wieloletnich negocjacjach zawarły już 30-letni kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu do Chin. Od 2018 roku Rosja ma dostarczać stronie chińskiej 38 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Zastrzyk dla Rosji

Podpisane w niedzielę porozumienie ramowe przewiduje dostawy "trasą zachodnią" 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie ze złóż w Zachodniej Syberii gazociągiem Ałtaj.

Współpraca z Chinami to zastrzyk dla Rosji w chwili, gdy Waszyngton i Unia Europejska nałożyły na Moskwę sankcje z powodu jej działań na Ukrainie - pisze agencja Associated Press. Putin i Xi Jinping zapewniali w niedzielę w Pekinie o chęci umacniania współpracy.

d2jzv67

To dziesiąte w ciągu niespełna dwóch lat spotkanie przywódców Chin i Rosji odbyło się w przededniu otwarcia szczytu APEC (Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku), na którym będzie także prezydent USA Barack Obama.

"Wiecznozielone drzewo przyjaźni"

Putin podkreślił znaczenie współpracy rosyjsko-chińskiej na arenie międzynarodowej. - Nadzwyczaj ważne jest współdziałanie Rosji i Chin dla utrzymywania świata w ramach prawa międzynarodowego, czynienie go stabilniejszym i mniej nieprzewidywalnym - powiedział.

- Razem dbaliśmy o wiecznozielone drzewo rosyjsko-chińskiej przyjaźni - zadeklarował z kolei przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Zaznaczył, że przyszła jesień i nadszedł czas zbioru owoców.

Obaj politycy byli obecni przy podpisaniu 17 porozumień, w tym w dziedzinie energetycznej między rosyjskim gigantem naftowym Rosnieft a chińską korporacją naftową CNPC. Jedno z tych porozumień pozwoli CNPC przejąć 10-procentowy pakiet mniejszościowy w gigantycznym złożu ropy Wankor we wschodniej Syberii.

Oglądaj również: Rosyjsko-chińskie gry wojenne
d2jzv67
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jzv67
d2jzv67
Więcej tematów