Trwa ładowanie...
d15paso
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Chińska dziennikarka skazana na 7 lat więzienia za zdradę tajemnic państwa

Znana chińska dziennikarka Gao Yu, oskarżona o przekazanie zagranicznym mediom wewnętrznego dokumentu Komunistycznej Partii Chin, została skazana przez sąd w Pekinie na siedem lat więzienia. O jej uwolnienie apelowały m.in. Stany Zjednoczone.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chińska dziennikarka skazana na 7 lat więzienia za zdradę tajemnic państwa
(WP, Fot: Marcin Gadomski)
d15paso

71-letnia Gao Yu nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów. Adwokat dziennikarki Mo Shaoping powiedział, że uznano ją za winną przekazania zagranicznemu portalowi strategicznego dokumentu, w którym opowiedziano się za drastycznym ograniczeniem w Chinach szerzenia się demokracji w stylu zachodnim, uniwersalnych wartości, społeczeństwa obywatelskiego czy wolności prasy.

Dziennikarka pisała na tematy polityczne, gospodarcze czy społeczne dla mediów w Hongkongu, a także innych za granicą.

Była zastępczyni redaktora naczelnego magazynu "Economics Weekly" została aresztowana pod koniec kwietnia 2014 roku na fali zatrzymań działaczy praw człowieka przed zbliżającą się 25. rocznicą krwawego stłumienia protestów na placu Tiananmen.

d15paso

Eksperci zwracają uwagę, że wyrok dla Gao Yu najwyraźniej potwierdza autentyczność dokumentu, który wyciekł do mediów, i został w 2013 roku opublikowany w hongkońskim czasopiśmie. Nigdy jednak nie stał się przedmiotem otwartej dyskusji z udziałem Partii Komunistycznej.

Ponad 20 lat temu dziennikarka odsiadywała już wyrok więzienia z zarzutu dotyczącego tajemnic państwowych.

W ubiegłym miesiącu, w czasie sesji Rady Praw Człowieka w Genewie, USA wezwały Chiny do uwolnienia Gao Yu.

d15paso

Podziel się opinią

Share

d15paso

d15paso
Więcej tematów