Trwa ładowanie...

Chcesz kupić auto? Sprawdź w internecie jego historię

Znajdujesz ogłoszenie marzeń: auto garażowane, o niewielkim przebiegu, od pierwszego właściciela, bezwypadkowe. Od razu chcesz podpisać umowę? Powoli! Najpierw prześledź jego historię.

Chcesz kupić auto? Sprawdź w internecie jego historięŹródło: WP.PL, fot: Jacek Bereźnicki
d1hqk7y
d1hqk7y

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło specjalny serwis www.historiapojazdu.gov.pl. Z usługi może skorzystać każdy, kto planuje kupno używanego samochodu, motocykla lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Serwis cieszy się dużą popularnością. Rocznie sprawdzanych jest ponad 100 mln aut.

Raport od ręki

Jak działa serwis? Mając podstawowe informacje o aucie, możemy w prosty sposób i bez wychodzenia z domu ocenić jego stan techniczny oraz potwierdzić wiarygodność oferty.

Wystarczy, że w serwisie wpiszemy dane z dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu (poprośmy o nie właściciela samochodu, jeśli ma dobre intencje na pewno nie będzie to dla niego problemem). Potrzebujemy numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji. Gdy już to mamy, wystarczy, że klikniemy w "sprawdź pojazd". Gotowe!

- W raporcie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców znajdziemy m.in. informacje o aktualnej polisie OC, badaniach technicznych i ostatnim zarejestrowanym stanie licznika. Sprawdzimy też, czy auto nie jest kradzione – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

d1hqk7y

Raport zawiera również dane techniczne samochodu (pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa), informację czy pojazd był własnością firmy, organizacji bądź osoby prywatnej oraz całą jego historię, w tym datę pierwszej i kolejnych rejestracji, obowiązkowych badań technicznych ( w tym aktualnego) oraz informacje o zmianie właścicieli i współwłaścicieli.
Raport można pobrać i wydrukować.

Za granicą też działa

W serwisie sprawdzimy też auto z zagranicy. W systemie znajdują się dane pochodzące z wybranych krajów europejskich, m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, a także USA czy Kanady.

Tu także potrzebujemy podstawowych danych pojazdu oraz Profilu Zaufanego do logowania. Co to takiego? Bezpłatne narzędzie potwierdzające naszą tożsamość i umożliwiające dostęp do serwisów administracji publicznej, dzięki któremu sprawy urzędowe możemy załatwić online.

Profilem Zaufanym posługuje się już ponad 4 mln osób. Założenie go zajmuje chwilę. Jak to zrobić? Wszystkie informacje znajdziecie na www.pz.gov.pl.

d1hqk7y

Jeśli już mamy Profil Zaufany i udało nam się zalogować, to w zakładce "Dane zagraniczne" znajdziemy informacje na temat ewentualnej kradzieży, złomowania, wypadku, uszkodzenia, "przekręconego" licznika, ewentualnego niedopuszczenia do ruchu, a nawet tego czy samochód służył jako taxi.

Za usługę, niezależnie czy sprawdzane auto jest zarejestrowane w Polsce czy nie, nic nie zapłacimy.

Mój pojazd

Poza przejrzeniem historii pojazdu możemy również skorzystać z innych usług dostępnych dla kierowców w serwisie www.obywatel.gov.pl w zakładce "Kierowcy i pojazdy".

d1hqk7y

"Mój Pojazd" pozwala sprawdzić informacje o pojazdach, których jesteśmy właścicielami lub posiadaczami, a e-usługa "Sprawdź swoje punkty karne", jak sama jej nazwa wskazuje, pozwala nam sprawdzić liczbę punktów karnych i to bez wizyty na komisariacie – online.

I jeszcze jedno ułatwienie: jeśli mamy telefon z systemem Android i zainstalujemy na nim aplikację mObywatel (aby ją uruchomić także potrzebujemy Profilu zaufanego) otrzymujemy dostęp do usługi mPojazd.

To odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

d1hqk7y

– Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętamy terminów ważności ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli nam komunikat z przypomnieniem – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W mPojeździe znajdziesz też takie dane pojazdu jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

d1hqk7y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hqk7y
Więcej tematów