Trwa ładowanie...
duly6l8

Były wiceprezydent Radomia skazany. Za łapówki

Igor M. obsadzał swoimi ludźmi miejskie spółki, a zamian żądał, by w latach wyborczych wpłacali część wynagrodzenia na rzecz kampanii PiS - ustalił Sąd Rejonowy w Radomiu. Były wiceprezydent miasta został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Igor M. został skazany za korupcję. Obok poseł i były prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak
Igor M. został skazany za korupcję. Obok poseł i były prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak (Agencja Gazeta, Fot: Anna Jarecka)
duly6l8

Sprawa wyszła na jaw po odwołaniu szefa Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Kamil T., powołany na to stanowisko przez Igora M., ujawnił liczne przykłady nieprawidłowości. Jego wersję potwierdził Łukasz D., który zgłosił się na policję i ujawnił, że wiceprezydent żądał i otrzymywał od niego łapówki w wysokości 22,5 tys. zł.

Na tę kwotę miała składać się "prowizja", jaką Igor M. pobierał od prawnika za reprezentowanie miasta w procesach z wykonawcami inwestycji drogowych. Ustalone zaś kwoty zdaniem śledczych, przyjmował w swoim domu pod Radomiem - ujawnia miejscowa "Gazeta Wyborcza".

Miejsca w spółkach za kasę na kampanię

Łukasza D. zeznał, że płacił też za miejsce w radach nadzorczych dwóch miejskich spółek. Dostał się do nich dzięki pomocy Igora M., a przy okazji każdych wyborów: parlamentarnych, zobowiązał się oddawać mu jednomiesięczne wynagrodzenie. Pieniądze te miały zasilać kampanijną kasę Prawa i Sprawiedliwości.

duly6l8

D. miał wręcz zeznać, że była to powszechna praktyka.

Czytaj też: "Układ radomski". Jak wyciszono sprawę korupcyjną polityków PiS
Radom. Afera korupcyjna z udziałem polityków PiS. Suski komentuje

Przetarg dla żony komendanta

Zeznania D. i śledztwo pozwoliły na przedstawienie Igorowi M. siedmiu zarzutów korupcyjnych. Ósmy dotyczył przekroczenia uprawnień. W tym przypadku obciążył go Kamil T.

duly6l8

Były dyrektor MZDiK, zeznał, że wiceprezydent kazał mu ustawić konkurs na kierownika strefy płatnego parkowania, aby wygrała go Barbara K., wówczas żona zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji.

Zobacz także: "Nie pozwolę sobie, by ktoś mnie szargał". Marek Suski o zabraniu tablicy

Były wiceprezydent Radomia (2007-2015) do winy się nie przyznał, ale chciał dobrowolnie poddać się karze. Choć wyrok nie jest prawomocny, nie należy spodziewać się apelacji. Sąd skazał go na dwa lata w zawieszeniu na pięć lat. Do 2025 nie może też sprawować stanowisk kierowniczych, gdzie zarządza się publicznymi pieniędzmi. Zapłaci też grzywnę w wysokości 17 tys. zł, odda 22,5 tys. łapówek i pokryje koszty procesu - 4 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

duly6l8

Podziel się opinią

Share

duly6l8

duly6l8
Więcej tematów