Trwa ładowanie...

Były doradca prezydenta USA: Polska musi się zbroić

Polska powinna się zbroić, kupować sprzęt, modernizować i zwiększać armię, mówi Zbigniew Brzeziński w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Share
Były doradca prezydenta USA: Polska musi się zbroić
Źródło: Fotolia, fot: victor zastol''skiy
d49u8kb

Powinniśmy liczyć na siebie, by być w stanie jak najdłużej bronić się sami, radzi polityk. Trzeba pamiętać, że choć w NATO obowiązuje zasada solidarności z zaatakowanym sojusznikiem, to w pakcie obowiązują procedury i zasada jednomyślności. Oznacza to, że w przypadku konfliktu NATO przez jakiś czas mogłoby być sparaliżowane, choćby przez Grecję, która jest przyjacielem Rosji i która ma przecież prawo weta.

Brzeziński przypomina, że przy okazji rocznicy aneksji Krymu w Moskwie odbyła się wielka manifestacja. Przemawiał na niej prezydent Putin. W pewnym momencie w tłumie rozległy się okrzyki: "Następna Finlandia, a potem Polska". - Nie bagatelizowałbym tego - podkreśla były doradca prezydenta USA.

Zdaniem Brzezińskiego nie jest konieczne, by Ukraina znalazła się w NATO. - Mogłoby to nawet być szkodliwe. Kijów będący jednocześnie w Sojuszu i w UE byłby zbyt dużym policzkiem dla Rosji.

d49u8kb

Podziel się opinią

Share
d49u8kb
d49u8kb
Więcej tematów