Trwa ładowanie...
d4irv2j

Brexit. Guy Verhofstadt stawia Wlk. Brytanii ultimatum

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia stało się "prawie nieuchronne" - ostrzega belgijski eurodeputowany Guy Verhofstadt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brytyjscy parlamentarzyści mieli do wyboru cztery propozycje ws. brexitu
Brytyjscy parlamentarzyści mieli do wyboru cztery propozycje ws. brexitu (PAP, Fot: Neil Hall)
d4irv2j

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w poniedziałek wieczorem cztery alternatywne plany wyjścia Wlk. Brytanii z UE. Verhofstadt zabrał po głosowaniach głos na Twitterze.

"Środa jest ostatnią szansą dla Zjednoczonego Królestwa wyjścia z impasu lub stanięcia w obliczu otchłani" - napisał Verhofstadt.

Verhofstadt, przywódca Sojuszu Liberałów i Demokratów, zajmuje się referowaniem Parlamentowi Europejskiemu przebiegu prac nad brexitem.

d4irv2j

Parlamentarzyści mieli do wyboru cztery propozycje: stworzenie unii celnej między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską, uzyskanie członkostwa w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA) i Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) oraz porozumienia celnego z UE (tzw. Wspólny Rynek 2.0), organizację referendum ratyfikacyjnego dla jakiegokolwiek porozumienia z UE oraz zobowiązanie rządu do jednostronnego wycofania się z brexitu w razie niezdolności uzyskania przedłużenia procesu, lub alternatywnego porozumienia z opcją podjęcia kolejnej próby w przyszłości.

Najbliżej zwycięstwa była propozycja stworzenia unii celnej ze Wspólnotą.

Incydent w Izbie Gmin

Debatę nad brexitem w Izbie Gmin zakłóciła w poniedziałek grupa ubranych w same majtki aktywistów. Przez pół godziny - do czasu interwencji policji - stali przyklejeni się do szyby między ławami poselskimi a galerią dla publiczności.

d4irv2j

Rekordowa petycja ws. brexitu

Kilka dni temu brytyjski rząd odrzucił podpisaną przez 5,8 miliona osób petycję nawołującą do jednostronnego wycofania się z procesu wyjścia z UE. Zebrała ona rekordową liczbę głosów w ciągu zaledwie kilku dni.

Zobacz także: Patryk Jaki zapowiada pierwszą aktywność w PE. "Koledzy przecierają oczy ze zdumienia"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4irv2j

Podziel się opinią

Share

d4irv2j

d4irv2j
Więcej tematów