Trwa ładowanie...
04-09-2014 17:53

Bogdan Klich: NATO może ustanowić w Polsce nowe dowództwo

Zamiast nowej bazy, dostaniemy od NATO dowództwo - uważa były minister obrony Bogdan Klich. Senator PO sądzi, że wprawdzie nie uda nam się uzyskać zwiększonej stałej obecności wojsk Sojuszu w Polsce, ale mamy inne szanse.

Bogdan Klich: NATO może ustanowić w Polsce nowe dowództwoŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d1zf5s0
d1zf5s0

Bogdan Klich tłumaczy, że szczyt NATO w Newport może podjąć inne decyzje niż stworzenie bazy na terenie naszego kraju. Według niego prawdopodobne jest, że na terenie naszego kraju zostanie ustanowione nowe dowództwo wielonarodowe w postaci batalionu o liczebności około stu osób. - To wcale niemałe dowództwo, które byłoby odpowiedzialne w okresie pokoju za dowodzenie międzynarodowymi ćwiczeniami na terenie Polski - powiedział Klich.

Klich jest zwolennikiem ściślejszej współpracy wojsk krajów NATO z Ukrainą, ale według niego nie będzie to możliwe do czasu zakończenia konfliktu na wschodzie. Przypomniał, że w 2009 roku Polska podpisała wstępne porozumienie o powstaniu polsko-litewsko-ukraińskiej brygady pokojowej, ale administracja prezydenta Janukowycza skutecznie zablokowała ten projekt.

Politycy w Walii mają rozmawiać o sytuacji na Ukrainie. Według informacji Polskiego Radia, na szczycie nie zapadnie zbiorowa decyzja o dozbrojeniu ukraińskiej armii. NATO będzie raczej proponować wsparcie w szkoleniach i zdecyduje o utworzeniu czterech funduszy pomocowych dla ukraińskiej armii.

d1zf5s0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zf5s0
Więcej tematów