Trwa ładowanie...
18-12-2015 12:20

"Bild": niemiecki wywiad współpracuje z tajnymi służbami Syrii w walce z IS

•"Bild" ujawnił, że niemiecki wywiad współpracuje ze służbami syryjskiego reżimu
• Celem współpracy jest wymiana informacji o dżihadystach, w tym z ISIS
• Niemiecki wywiad rzekomo chce jak najszybciej utworzyć bazę w Damaszku

"Bild": niemiecki wywiad współpracuje z tajnymi służbami Syrii w walce z ISŹródło: AFP
d48zcwp
d48zcwp

Niemiecki wywiad zagraniczny BND współpracuje z tajnymi służbami reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Asada w celu wymiany informacji o bojownikach organizacji islamistycznych, w tym Państwa Islamskiego (IS) - poinformował tabloid "Bild".

Powołując się na dobrze poinformowane źródła, gazeta pisze, że agenci BND od pewnego czasu regularnie podróżują do Damaszku na konsultacje z kolegami w Syrii. Celem odnowienia kontaktów jest wymiana informacji o islamistach, szczególnie tych należących do IS, oraz ustanowienie stałych kanałów komunikacji na wypadek zestrzelenia jednego z samolotów Tornado Bundeswehry, które od stycznia rozpoczną loty zwiadowcze nad Syrią.

Według "Bilda" BND chce jak najszybciej utworzyć bazę w Damaszku, pozwalającą na stały pobyt agentów na miejscu, oraz czyni odpowiednie przygotowania za zgodą rządu w Berlinie. Jako potencjalne miejsce pod taką bazę dziennik wskazuje zamkniętą obecnie ambasadę Niemiec. "Bild" pisze, że rząd Angeli Merkel chce podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie na początku przyszłego roku.

Na początku grudnia niemiecki parlament zatwierdził plan wsparcia przez niemiecką armię dowodzonej przez USA kampanii nalotów na pozycje IS w Syrii. Wsparcie operacji zapewnia już niemiecki samolot cysterna przystosowany do tankowania w powietrzu, a w styczniu loty zwiadowcze rozpocznie sześć samolotów Tornado. Na Morze Śródziemne wypłynie też niemiecka fregata, która będzie ochraniać francuski lotniskowiec "Charles de Gaulle". W sumie w działania ma być zaangażowanych 1200 niemieckich wojskowych.

d48zcwp

Niemieckie media nazwały zaangażowanie Bundeswehry w Syrii w walce z IS mianem "pierwszej wojny" Angeli Merkel i zwracały uwagę na ryzyko zestrzelenia pilotów niemieckich nad terytoriami kontrolowanymi przez IS.

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen wykluczyła jakąkolwiek współpracę między niemieckimi wojskowymi, którzy wezmą udział w kampanii przeciw IS, a siłami Asada. W środę kanclerz Merkel powiedziała w Bundestagu, że wysiłki dyplomatyczne podejmowane w celu zakończenia trwającej od 2011 roku wojny w Syrii mają doprowadzić do długoterminowego rozwiązania, które nie uwzględnia roli Asada w politycznej przyszłości kraju.

d48zcwp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48zcwp
Więcej tematów