Trwa ładowanie...
d4izbt1

Benjamin Netanjahu: postanowiliśmy wkroczyć do Strefy Gazy po wyczerpaniu wszystkich opcji

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że jego rząd postanowił rozszerzyć ofensywę w Strefie Gazy i wkroczyć na jej teren "po wyczerpaniu wszystkich opcji". Obarczył Hamas winą za ofiary, które powoduje konflikt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Izraela Benjamin Netanjahu
Premier Izraela Benjamin Netanjahu (AFP, Fot: Gali Tibbon)
d4izbt1

- Postanowiliśmy przeprowadzić operację po zaakceptowaniu propozycji Egiptu w sprawie zawieszenia broni, po rozejmie humanitarnym, o który zwrócił się ONZ, ale Hamas nadal strzelał - powiedział Netanjahu w obecności przedstawicieli mediów podczas posiedzenia jego gabinetu w siedzibie Ministerstwa Obrony w Tel Awiwie.

Decyzję o wkroczeniu do Strefy Gazy - dodał izraelski premier - "podjęliśmy świadomi tego, że cena, jaką trzeba będzie zapłacić, może być wysoka", przy czym "nie ma 100-procentowych gwarancji sukcesu", jednak "była ona niezbędna".

Cele ataku

d4izbt1

Jednym z głównych celów izraelskiej ofensywy jest zniszczenie tuneli, które bojownicy Hamasu wiercą pod granicą izraelską z zamiarem dokonywania ataków na izraelskie osiedla. Ofensywa lądowa ma również doprowadzić do zniszczenia maksymalnej liczby wyrzutni rakietowych Hamasu i innych zbrojnych grup działających na terenie Strefy Gazy.

Netanjahu poinformował media, iż w ostatnich godzinach rozmawiał z kilkoma zagranicznymi przywódcami i wyjaśniał im, że "Izrael znalazł się w sytuacji nie do zniesienia".

Nalegał, aby wspólnota międzynarodowa uznała, że jego kraj "walczy, zachowując umiar, przeciwko międzynarodowej organizacji morderców".

- Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Izraela i przywrócenie spokoju w kraju podkreślił. - Walczymy wyłącznie przeciwko terrorystom i nie przeciwko osobom niezamieszanym w konflikt - zapewniał Netanjahu.

d4izbt1

Przyznał też, że międzynarodowa krytyka przypadkowych ofiar konfliktu jest "nieunikniona", ale obarczył odpowiedzialnością za te ofiary "Hamas i wyłącznie Hamas".

Ze swej strony izraelski minister obrony Mosze Jaalon zapowiedział, że "Hamas drogo zapłaci zanim przestanie wystrzeliwać rakiety", a izraelska operacja wojskowa "będzie trwała tyle, ile będzie trzeba, aby przywrócić Izraelowi spokój".

Cywile padają ofiarą

W toku działań lądowych rozpoczętych w czwartek późnym wieczorem przez wojsko izraelskie w Strefie Gazy zginęło kolejnych 23 Palestyńczyków oraz jeden żołnierz izraelski. Zwiększa to liczbę śmiertelnych ofiar izraelskiej ofensywy do 265 osób po stronie palestyńskiej, a liczbę rannych do 2000.

d4izbt1

Są to w ogromnej większości osoby cywilne.

W toku rozpoczętej 8 lipca trzeciej od 2007 roku (rok objęcia władzy w Gazie przez Hamas) izraelskiej ofensywy, której celem jest Strefa Gazy, po stronie izraelskiej zginął po wkroczeniu wojsk izraelskich do Strefy jeden izraelski żołnierz, a wcześniej - wskutek palestyńskiego ostrzału rakietowego - jeden cywil.

Bezpieczeństwo ludności Izraela zapewnia bardzo skuteczny, jak wykazała dotychczasowa praktyka, system przechwytywania i niszczenia rakiet zwany Żelazną Kopułą.

d4izbt1

Podziel się opinią

Share
d4izbt1
d4izbt1
Więcej tematów