Trwa ładowanie...
09-07-2015 16:30

Będzie oskarżał Zbigniewa Ziobrę przed Trybunałem Stanu? Komisja wybrała Stanisława Chmielewskiego

Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zarekomendowała kandydaturę posła Stanisława Chmielewskiego z PO na oskarżyciela w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu byłego ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Share
Będzie oskarżał Zbigniewa Ziobrę przed Trybunałem Stanu? Komisja wybrała Stanisława ChmielewskiegoŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d3xhyon

- Komisja wybrała posła-oskarżyciela którego rekomenduje Sejmowi, bo to Sejm będzie podejmował decyzję, kto będzie posłem oskarżycielem. Rekomendowaliśmy znakomitego prawnika posła Stanisława Chmielewskiego - poinformował szef sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej Robert Kropiwnicki z PO.

Zgodnie z ustawą o Trybunale Stanu, po podjęciu uchwały o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, Sejm wybiera spośród posłów, oskarżyciela, który posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego. W razie utraty uprawnień przez oskarżyciela jego obowiązki do czasu wyboru nowego oskarżyciela wykonuje marszałek Sejmu.

Kropiwnicki powiedział też, że decyzja o tym, kiedy Sejm zajmie się wnioskiem o postawienie Ziobry przed Trybunałem Stanu należy do marszałek Sejmu. - Myślę, że to powinno być w terminie sierpień-wrzesień - zaznaczył. Poinformował też, że w piątek komisja rozpatrzy uwagi formalne do sprawozdanie z przeprowadzonego postępowania wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej Zbigniewa Ziobry.

d3xhyon

- Moją ambicją jest, żeby zakończyć pracę nad wnioskiem w sprawie Ziobry w tej kadencji Sejmu - zadeklarował Kropiwnicki.

Pod koniec czerwca sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przyjęła sprawozdanie z przeprowadzonego postępowania wraz z wnioskiem o pociągnięcie Ziobry do odpowiedzialności konstytucyjnej.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przedstawia Sejmowi sprawozdanie z przeprowadzonego postępowania wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej lub umorzenie postępowania w sprawie. Wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej powinien zawierać wszystkie dane wymagane przez przepisy Kodeksu postępowania karnego w stosunku do aktu oskarżenia, a w wypadku wniosku o umorzenie postępowania - uzasadnienie faktyczne i prawne tego wniosku.

Sprawozdanie i wnioski doręcza się wszystkim posłom wraz z informacją o udostępnieniu do wglądu posłów akt sprawy, której dotyczy sprawozdanie, z tym że akta sprawy powinny być udostępnione posłom w okresie nie krótszym niż 21 dni przed posiedzeniem Sejmu, na którym ma być rozpatrzona sprawa.

d3xhyon

Sejm może sprawozdanie zwrócić Komisji w celu uzupełnienia postępowania; w tym wypadku Sejm określa kierunek i zakres dalszego postępowania Komisji.

Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów. Za postawieniem Ziobry przez TS opowiada się cały klub PO, SLD, koło Ruch Palikota oraz większość posłów PSL. Przeciwko jest PiS i Zjednoczona Prawica.

Wnioski o postawienie Ziobry, a także b. premiera, szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przed TS złożył klub PO. Podpisało się pod nimi ok. 150 posłów nie tylko z Platformy, ale też z Ruchu Palikota i SLD.

Ziobrze zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem"; PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Takie same zarzuty stawiane są Jarosławowi Kaczyńskiemu. Platforma złożyła wnioski o postawienie Ziobry oraz Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu w 2012 roku.

Zarówno Ziobro jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.

d3xhyon
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xhyon
Więcej tematów