Trwa ładowanie...
03-11-2014 16:43

Będzie bardzo mocno wiało! Nadciąga halny

We wtorek prędkość wiatru na tatrzańskich szczytach może sięgać nawet 145 km/h - informuje portal Polscy Łowcy Burz.

Będzie bardzo mocno wiało! Nadciąga halnyŹródło: WP.PL, fot: Internauta R11
d2un71h
d2un71h

Nad Europą dochodzi do istotnej przebudowy pola barycznego, która zacznie sprzyjać występowaniu dynamicznej aury. W przypadku Polski szczególne zagrożenie będzie stanowić halny. W górach już teraz daje się wyczuć podmuchy nadciągającej wichury. Meteorolodzy przewidują, że będzie bardzo silna. Tymczasem w południowo-zachodniej i południowej części Europy spodziewane są gwałtowne opady deszczu, mogące doprowadzić do katastrofalnych w skutkach powodzi.

Słowacki model ALADIN pokazuje, że we wtorek w ciągu dnia maksymalne porywy wiatru w szczytowych partiach gór będą osiągać i przekraczać aż 135-145 km/h. - Tego typu prędkość prognozowana jest m.in. dla Kasprowego Wierchu. Silny i gwałtowny wiatr obecny będzie w całych Karpatach, a także na obszarach podgórskich, w tym przede wszystkim w części Podhala, w południowych rejonach woj. śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz podkarpackiego. U podnóża Tatr (m.in. na obszarze Zakopanego czy Gubałówki) maksymalne porywy mogą dochodzić do około 85-110 km/h - podaje portal lowcyburz.pl.

Synoptycy ostrzegają, że groźnie będzie także w dolinach, które w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2013 roku bardzo mocno ucierpiały wskutek występowania ekstremalnie silnego halnego (m.in. Dolina Kościeliska i Chochołowska).

Według prognoz, halny pozostanie z nami przez cały wtorek, noc z wtorku na środę, środę, noc ze środy na czwartek oraz pierwszą część czwartkowego dnia. Im bliżej czwartku, tym wiatr zacznie wyraźnie tracić na intensywności.

Halny powoduje podwyższenie temperatury powietrza; często jest tak silny, że łamie drzewa, zrywa linie energetyczne, a nawet uszkadza budynki.

Gdy wieje halny, pogarsza się stan zdrowia osób ze schorzeniami serca, układu krążenia oraz cierpiących na depresję.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d2un71h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2un71h
Więcej tematów