Trwa ładowanie...
d4fb9z6
Beata Szydło: Jarosław Gowin kandydatem PiS na szefa MON
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.TVP
Natalia Durman

Beata Szydło: Jarosław Gowin kandydatem PiS na szefa MON

- Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na szefa MON w rządzie PiS jest Jarosław Gowin - oświadczyła kandydatka tej partii na premiera, Beata Szydło. Politycy sugerowali wcześniej, że szefem MON może zostać Antoni Macierewicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4fb9z6

- Nie media i nie PO będą decydować o tym, kto będzie tworzył mój rząd - oświadczyła Szydło. - To dzień Jarosława Gowina - dodała. Jej zdaniem, Platforma próbuje "narzucić retorykę w kampanii".

Podkreśliła, że na decyzję PiS ws. obsady MON nie miała wpływu sprawa wypowiedzi Macierewicza podczas jego niedawnej wizyty w USA.

d4fb9z6

W ubiegłym tygodniu Macierewicz - były szef komisji weryfikacyjnej WSI i autor raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych - wyraził na spotkaniu z Polonią w Chicago nadzieję, że po wyborach parlamentarnych opublikowany zostanie aneks do raportu. Stwierdził, że obecnie do tego nie doszło, bo prezydent Andrzej Duda, w gestii którego leży decyzja ws. ewentualnego opublikowania aneksu, musiałby zwrócić się do premier Ewy Kopacz o kontrasygnatę.

Macierewicz mówił też na spotkaniu m.in.: - Tu jest takie miłe pytanie, czy jest prawdą to, że Tusk był agentem Stasi. To ja państwu zostawię, żebyście państwo po czynach sami odpowiedzieli sobie na to pytanie.

Nawiązując z kolei do opisywanego przez media wypożyczenia przez b. prezydenta Bronisława Komorowskiego przedmiotów z prezydenckiej kancelarii na potrzeby swego biura, wiceprezes PiS, powiedział, że "z Pałacu Prezydenckiego, w ostatnich miesiącach, zginęło ponad sto zabytkowych przedmiotów". - To jest zejście na poziom Bieruta, to jest zejście na poziom Bermana, to jest zejście na poziom okupantów Polski - dodał.

d4fb9z6

Politycy PO w ostatnich dniach określali te wypowiedzi jako kompromitację i zwracali się do Szydło z pytaniem - powołując się na publikacje medialne - czy Macierewicz będzie szefem MON w jej rządzie.

"Indywidualne poglądy" Macierewicza

- Zróbmy wszystko, żeby ostatnie dni kampanii były kampanią merytoryczną. Nie dajmy się więcej manipulować PO, która nie mając żadnego pomysłu z czym przyjść do polskich obywateli, jakie złożyć propozycje, próbuje nas wszystkich uwikłać i wciągnąć w spory personalne i partyjne - powiedziała Szydło.

Do wypowiedzi Macierewicza odniosła się też rzeczniczka PiS Elżbieta Witek. - Wszystkie tezy wypowiedziane przez pana Antoniego Macierewicza są jego prywatnymi, osobistymi, indywidualnymi poglądami - oświadczyła Witek.

d4fb9z6

Szydło apelowała, aby zająć się sprawami ważnymi dla Polaków. Podkreślała m.in., że należy prowadzić mądrą, "przemyślaną i dobrze prowadzoną politykę obronną", która spowoduje, że polski przemysł zbrojeniowy będzie się mógł rozwijać.

3 założenia Gowina

Gowin mówił, że jeżeli Polacy obdarzą PiS zaufaniem, to rząd Beaty Szydło będzie opierał się w dziedzinie polityki obronnej na trzech fundamentalnych założeniach.

Po pierwsze, PiS chce realizacji strategii Newport Plus poszerzającej obecność wojsk NATO na terytorium państw Europy Środkowej.

d4fb9z6

Po drugie, Gowin przewiduje "konsekwentne" wzmacnianie polskiej armii i zwiększanie nakładów na obronność w zależności od sytuacji gospodarczej (od 2016 r. Polska będzie przeznaczać 2 proc. PKB na ten cel). Kandydat na szefa MON w rządzie PiS zamierza zabiegać o wsparcie armii zawodowej przez oddziały obrony terytorialnej - wolontariuszy, którzy - jak to ujął - "w imię patriotyzmu gotowi są na co dzień troszczyć się o bezpieczeństwo swoich rodzin, miast, ojczyzny".

Trzecie założenie dotyczy zakupów uzbrojenia. - Pora skończyć z tym, by MON było centrum zakupów uzbrojenia zagranicznej - mówił Gowin. Według niego rozwój polskiej armii powinien być oparty na zasobach polskiego przemysłu i polskiej nauki.

"Nie Kaczyński jest kandydatem"

Gowin stwierdził też, że "jest jeden polityk obozu Zjednoczonej Prawicy, którego wypowiedzi są miarodajne programowo". - Ten polityk to nie jest ani Antoni Macierewicz, ani Jarosław Gowin, tym politykiem jest prezes Beata Szydło - powiedział.

d4fb9z6

Dopytany o rolę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego stwierdził, że "to nie pan prezes Jarosław Kaczyński jest kandydatem obozu Zjednoczonej Prawicy na premiera, tym kandydatem jest prezes Beata Szydło". - Jeżeli wygramy wybory, to prezes Szydło, będzie kierowała rządem najjaśniejszej Rzeczypospolitej i to jej wypowiedzi należy traktować jako miarodajne - powiedział.

"Dość psucia państwa"

Psuciem polskiego państwa określiła Szydło planowane na czwartek powołanie przez Sejm pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zaapelowała m.in. do polityków PO i PSL o odstąpienie od tej decyzji.

- Jeśli macie jeszcze odrobinę odpowiedzialności za państwo i obywateli, to odstąpcie od tej decyzji, która podważy ostatecznie przekonanie obywateli w to, że obecna władza interesuje się problemami Polski, Polaków i stoi na straży demokracji. Dość psucia państwa - mówiła.

d4fb9z6

Przypomniała apel prezydenta Andrzeja Dudy do obecnej władzy, by ta nie podejmowała decyzji, które będą miały znaczenie fundamentalne dla funkcjonowania polskiego państwa.

Gowin z kolei ocenił, że taka decyzja "grozi paraliżem jednej z najważniejszych instytucji państwa, jaką jest TK". - Jeśli dzisiaj wybierzemy pięciu nowych członków, to wbrew konstytucji tych sędziów będzie nie 15, a 20 - mówił. Ocenił, że uznanie sposobu wyboru nowych sędziów za sprzeczny z konstytucją doprowadziłoby do sparaliżowania obrad TK.

Nowelizacja ustawy o TK przyśpieszyła procedurę wyboru nowych sędziów z powodu zmiany kadencji - chodziło o zapobieżenie sytuacji, w której nowy parlament mógłby nie zdążyć z wyborem sędziów do stycznia 2016 r., gdy ich kadencje by upłynęły. Odchodzą sędziowie: Teresa Liszcz, Maria Gintowt-Jaśkowicz, Wojciecha Hermeliński, Marek Kotlinowski i Zbigniew Cieślak - czyli jedna trzecia 15-osobowego składu TK.

Termin zgłaszania kandydatów na pięciu nowych sędziów Trybunału minął 30 września. Kluby parlamentarne PO, PSL i SLD zgłosiły do TK, a prezydium Sejmu przedstawiło Izbie, kandydatury prof. Romana Hausera (obecnego prezesa NSA i przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa), prof. Andrzeja Jakubeckiego (cywilisty, prorektora UMK w Toruniu) i prof. Krzysztofa Ślebzaka (szefa biura studiów i orzecznictwa w SN). PSL zgłosiło prof. Bronisława Sitka - prezesa Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, a SLD - prof. Andrzeja Sokalę z PAN, specjalistę z dziedziny prawa rzymskiego, b. sędziego Trybunału Stanu.

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zarekomendowała w środę pięciu kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Minister sprawiedliwości w rządzie Tuska

Jarosław Gowin to były polityk PO, minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Opuścił Platformę we wrześniu 2013 r. po konflikcie z ówczesnym liderem tej partii - Gowin nie zgadzał się z polityką rządu i PO m.in. w kwestii zmian w OFE.

Został wówczas posłem niezrzeszonym. W grudniu 2013 r. ogłosił powstanie partii Polska Razem, którą współtworzyli politycy ugrupowań Polska Jest Najważniejsza i Stowarzyszenia Republikanie (kilka miesięcy później lider tego stowarzyszenia Przemysław Wipler opuściła partię Gowina).

W 2014 r. Gowin i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro nawiązali współpracę, latem wysłali wspólnie list do uczestników organizowanej wówczas przez PiS konwencji środowisk prawicowych deklarując, że są gotowi do dalszych rozmów o jednoczeniu się prawicy. Później w Sejmie posłowie obu ugrupowań stworzyli wspólny klub pod nazwą Zjednoczona Prawica.

W lipcu 2014 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński podpisał polityczne porozumienie z Ziobrą i Gowinem - ustalono, że przedstawiciele SP i PR będą startować w wyborach z list PiS, i popierać wspólnego kandydata na prezydenta w 2015 roku.

Zobacz również:
Gowin: Dla nas ważne są kompetencje

d4fb9z6

Podziel się opinią

Share

d4fb9z6

d4fb9z6
Więcej tematów