Grafen jest przydatny w tworzeniu m.in. przejrzystych ekranów dotykowych i baterii słonecznych. Jest równie dobrym przewodnikiem elektryczności co miedź, natomiast pod względem przewodnictwa ciepła przewyższa wszystkie inne znane materiały.
Geim i Novoselov wyizolowali grafen z kawałka grafitu, który można znaleźć w zwykłym ołówku.
Profesor Geim i doktor Novoselov to naukowcy z Katedry Fizyki i Astronomii brytyjskiego Uniwersytetu w Manchesterze. Andre Geim jest obywatelem Holandii, a Konstantin Nowvselov ma podwójne, brytyjsko-rosyjskie obywatelstwo.Naukowcy podzielą się kwotą 10 mln koron szwedzkich ( ok.1,5 mln dolarów).
Nagrodę Nobla za osiągnięcia naukowe przyznano po raz pierwszy właśnie w dziedzinie fizyki w 1901 roku. Laureatem został wówczas Wilhelm Roentgen, odkrywca promieni X. Od tej pory, wyróżnieniem Szwedzkiej Akademii uhonorowano około 160 mężczyzn i dwie kobiety - Polkę Marię Skłodowską-Curie w 1903 roku i Amerykankę niemieckiego pochodzenia Marię Goeppert-Meyer w 1963 roku. W gronie osób, które otrzymały Nobla w dziedzinie fizyki znajdują się między innymi Albert Einstein, Max Planck i Niels Bohr.