Trwa ładowanie...

Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". GIOŚ: do Wisły spływają ścieki z ponad 100 zakładów przemysłowych

W ściekach, które zrzucane są do Wisły znajdują się też ścieki przemysłowe ze 118 przedsiębiorstw z lewobrzeżnej Warszawy. To nieczystości z huty, firm branży motoryzacyjnej, lotniczej i paliwowej – informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Nieczystości trafiają do Wisły po awarii oczyszczalni ścieków "Czajka".

Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". GIOŚ: do Wisły spływają ścieki z ponad 100 zakładów przemysłowychŹródło: PAP, fot: PAP
d41rxle
d41rxle

Rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowska dodała, że istnieje zagrożenie skażenia metalami ciężkimi i substancjami ropopochodnymi. Miejskie służby prowadzą ozonowanie tych ścieków, co ma usuwać większość bakterii. Zdaniem Inspektoratu Ochrony Środowiska może to jednak zaszkodzić niektórym organizmom w rzece.

Wpadające do Wisły ścieki przemysłowe są oczyszczane jedynie wstępnie - zaznacza GIOŚ. Mimo tych działań, nieczystości mogą zawierać m.in. rtęć, kadm, ołów i substancje kancerogenne.

W komunikacie służby podały, że we wtorek MPWiK zmieniło sposób odprowadzania nieoczyszczonych ścieków poprzez skierowanie ich na trzy kraty przed zrzutem do rzeki. Ma to zapobiec przedostawaniu się nieczystości stałych, np. sanitarnych. Natomiast nadal wylot ścieków nie został prewencyjnie zabezpieczony przed wypływem substancji przemysłowych.

Agnieszka Borowska w czwartek rano podała, że MPWiK ma dostarczyć informację m.in. o ilości nieoczyszczonych ścieków wprowadzanych w ciągu godziny do rzeki.

Wojsko we wtorek skończyło budowę mostu pontonowego na Wiśle. W ciągu kilku dni ma na nim zostać zamontowany i uruchomiony zapasowy rurociąg. Nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa usuwanie awarii głównej instalacji.

d41rxle

Warszawski ratusz poinformował, że przyczyną wycieku najprawdopodobniej był błąd przy montażu rur.

Źródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Eksplozja auta na Bemowie. Rzecznik stołecznej policji: ekspertyzy będą niezbędne

d41rxle
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41rxle
Więcej tematów