Australijska policja udaremniła zamach terrorystyczny
Grupa nastolatków, zainspirowanych dżihadystycznym Państwem Islamskim, planowała wielki zamach terrorystyczny w Melbourne - poinformowała australijska policja. Tego dnia w Melbourne zatrzymano pięciu mężczyzn w wieku 18 i 19 lat.
18.04.2015 | aktual.: 18.04.2015 18:23
Policjanci wykonali równocześnie sześć akcji przeszukania. Zatrzymano pięć osób - powiedział Neil Gaughan z australijskiej policji.
Grupa mężczyzn chciała dokonać zamachu 25 kwietnia podczas obchodów setnej rocznicy lądowania Korpusu Wojskowego Austrii i Nowej Zelandii (ANZAC) na tureckim półwyspie Gallipoli. Korpus, walczący po stronie wojsk alianckich, poniósł tam w 1915 roku ogromne straty w konfrontacji z siłami imperium osmańskiego. Rocznica lądowania ANZAC na Gallipoli jest świętem australijsko-nowozelandzkiego braterstwa broni.
Nie ujawniono szczegółów planowanego zamachu, którego celem mieli być m.in. zebrani na obchodach policjanci i widzowie. Wysocy rangą funkcjonariusze policji wyrazili przekonanie, że niebezpieczeństwo zostało zażegnane.
- Informujemy o tej akcji, nie po to, żeby budzić strach mieszkańców naszego miasta, tylko po to, żeby czuli się pewnie, spokojnie. Bezpieczeństwo to nasz priorytet: angażujemy środki finansowe, czas i dużo pracy, żeby zapobiegać aktom terroryzmu - podkreślił funkcjonariusz Shane Patton.
Według oficjalnych informacji zatrzymani chcieli podczas ataku użyć broni białej. Wysoki rangą przedstawiciel policji Neil Gaughan podkreślił jednak, że nie znaleziono dowodów, świadczących, że planowano egzekucje przez ścięcie.
Według policji zatrzymani byli powiązani z 18-letnim Numanem Haiderem, który we wrześniu ub.r. zranił nożem dwóch australijskich policjantów, a następnie został zastrzelony. Haider wzbudził zainteresowanie służb bezpieczeństwa kilka miesięcy przed atakiem, gdy m.in. wymachiwał flagą IS w jednym z centrów handlowych.
Władze Australii podniosły we wrześniu 2014 r. stopień zagrożenia terrorystycznego z umiarkowanego na wysoki. Jako powód podano rosnące obawy przed zamachami w kraju ze strony zwolenników dżihadystów. Co najmniej 110 Australijczyków udało się do Iraku i Syrii, by walczyć u boku ekstremistów z IS, a ponad 30 z nich już wróciło do kraju.
Agencja AP przypomina, że we wrześniu ub.r. rzecznik IS Abu Mohammed al-Adnani wzywał do przeprowadzania ataków m.in. w Australii.