Trwa ładowanie...
IAR

Audyt rządów PO i PSL. Mariusz Kamiński: przygotowaliśmy 19 zawiadomień do prokuratury

• Większość z nich została już przesłana śledczym - powiedział Mariusz Kamiński • Minister koordynator ds. służb dodał, że reszta zostanie wkrótce wysłana • Kamiński: ustawa antyterrorystyczna w przyszłym tygodniu w Sejmie
Share
Mariusz Kamiński
Mariusz KamińskiŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d3bx21x

Mariusz Kamiński poinformował, że zostało przygotowanych 19 wniosków do prokuratury w związku z audytem w służbach specjalnych po 8-letnich rządach PO-PSL. Minister koordynator ds. służb specjalnych powiedział w radiowej Jedynce, że większość z nich już została przesłana śledczym, a pozostałe zostaną skierowane do prokuratur wkrótce. Dodał, że w przyszłym tygodniu Sejm prawdopodobnie zajmie się projektem ustawy antyterrorystycznej.

Mariusz Kamiński był pytany o wypowiedzi m.in. byłego szefa CBA Pawła Wojtunika, który jeszcze przed przedstawieniem wyników audytu sugerował, że przy jego przygotowywaniu "na siłę" szukano spraw, które mogłyby go dyskredytować.

Gość Jedynki powiedział, że wszystkie wątpliwości rozwieje prokuratura i dodał, że nie odmawia nikomu prawa do prezentowania swojego poglądu czy stanowiska.

d3bx21x

- Pan Bondaryk, pan Wojtunik mogą takie stanowiska przedstawiać. Ja przedstawiłem informację, która powstała w oparciu o analizę dokumentów. Wnioski zostały przekazane do prokuratury i myślę, że to na tym etapie będzie najlepsze miejsce, aby dokonać weryfikacji tego, co mówią ci panowie - mówił w Jedynce Mariusz Kamiński.

W Sejmie Mariusz Kamiński przedstawił rezultaty audytu w służbach po tym, jak władzę oddała koalicja PO-PSL. Wynika z nich m.in., że służby w okresie rządów poprzedników inwigilowały 52 dziennikarzy. Mariusz Kamiński krytykował też działanie służb po katastrofie smoleńskiej oceniając, że nie były one zaangażowane w wyjaśnianie wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku.

Kamiński: ustawa antyterrorystyczna w przyszłym tygodniu w Sejmie

Przypomniał, że projekt ustawy został już przyjęty przez rząd i w najbliższych dniach zostanie skierowany do Sejmu. Minister wyraził nadzieję, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu odbędzie się pierwsze czytanie i debata nad nowymi przepisami, które mają zwiększyć bezpieczeństwo Polaków.

Mówiąc o jednym z przepisów projektu, przewidującym rejestrację telefonów komórkowych na kartę, Mariusz Kamiński zapewnił, że operatorzy komórkowi zostaną odpowiednio wcześniej poinformowani, jak przeprowadzić tę operację. Minister podkreślił, że nie będzie to uciążliwe dla abonentów.

d3bx21x

Podziel się opinią

Share
d3bx21x
d3bx21x
Więcej tematów