Trwa ładowanie...

Angela Merkel chce, by Wielka Brytania pozostała w Unii. "Nie jest nam wszystko jedno"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w Bundestagu za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, pomimo sporu o kandydaturę Jean-Claude'a Junckera na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Share
Angela Merkel chce, by Wielka Brytania pozostała w Unii. "Nie jest nam wszystko jedno"
Źródło: PAP/EPA, fot: Wolfgang Kumm
d3mwph3

- Nie jest nam wszystko jedno, czy Wielka Brytania pozostanie w UE, czy też nie - powiedziała Merkel w parlamencie przedstawiając oświadczenie swego rządu przez szczytem państw należących do G7.

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że nie podziela zastrzeżeń wobec Junckera zgłaszanych przez władze w Londynie. Zaznaczyła, że w rozmowach z unijnymi partnerami sygnalizuje, iż jej celem jest nominacja "wymaganą kwalifikowaną większością" byłego premiera Luksemburga na szefa KE.

- Oceniam jako bardzo lekkomyślną, czy wręcz jako nie do przyjęcia nonszalancję, z jaką niektórzy mówią, że właściwe nie ma znaczenia, czy Wielka Brytania zgodzi się, czy też nie (na Junckera), a nawet czy pozostanie w UE zgodnie z dewizą, że odchodzących nie powinno się zatrzymywać - powiedziała Merkel.

d3mwph3

Kanclerz przyznała, że Wielka Brytania "nie jest wygodnym partnerem". Kraj ten dostał wiele od UE, ale też wiele wniósł do Europy - powiedziała. Zapowiedziała, że będzie poszukiwać kompromisu z Londynem.

Osoba przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej musi zostać zaproponowana przez szefów rządów państw UE i zatwierdzona przez Parlament Europejski. PE zasygnalizował już, że Juncker jest jednym z jego faworytów.

Tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym wydaniu napisał, że brytyjski premier David Cameron ostrzegł na ostatnim szczycie UE, iż nie może gwarantować dalszego członkostwa swego kraju w Unii Europejskiej, jeśli Juncker zostanie nowym przewodniczącym Komisji Europejskiej.

Jak ujawniły "Spieglowi" źródła z kręgu uczestników tego spotkania, Cameron w kuluarowych rozmowach deklarował, że ewentualne poparcie Junckera przez większość przywódców państw unijnych mogłoby zdestabilizować brytyjski rząd, co przyspieszyłoby referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Z dużym prawdopodobieństwem Brytyjczycy opowiedzieliby się wtedy za wyjściem z UE - wskazywał brytyjski premier.

d3mwph3

Cameron uważa Junckera za zwolennika nadmiernego pogłębiania integracji europejskiej i osobę zagrażającą jego planom zreformowania więzi Wielkiej Brytanii z UE. Jak twierdzi "Spiegel", w Brukseli miał w odniesieniu do Junckera powiedzieć, że "twarz z lat osiemdziesiątych nie może rozwiązać problemów następnych pięciu lat".

Cameron obiecał renegocjację brytyjskich warunków członkostwa w UE i zapowiedział, że w razie zwycięstwa jego Partii Konserwatywnej w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych odbędzie się pod koniec 2017 roku referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Merkel konsekwentnie opowiada się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii. Komentatorzy uważają, że dzięki dobrym stosunkom z Londynem niemiecka kanclerz zapewnia sobie większe pole manewru w relacjach z Francją.

d3mwph3

Podziel się opinią

Share
d3mwph3
d3mwph3
Więcej tematów