Trwa ładowanie...

Andrzej Duda o ochronie zdrowia. "Ten kryzys był szczególnie dotkliwy"

Andrzej Duda wziął udział w Radzie ds. Ochrony Zdrowia. Prezydent przekazał, że jednym z największych wyzwań w ostatnich dziesięcioleciach jest pandemia COVID-19. - Ten kryzys był szczególnie dotkliwy - zaznaczył prezydent.

Share
Andrzej Duda o ochronie zdrowia Andrzej Duda o ochronie zdrowia Źródło: East News, fot: Pawel Wodzynski
d9yfza6

Prezydent dodał, że eksperci na pewno mają dużo uwag, co do przebiegu pandemii. - Jaka była odpowiedź, jakie działania zostały podjęte. Da się z perspektywy czasu ocenić, które podjęte decyzje były lepsze, a które gorsze w czasie tego kryzysu - mówiła głowa państwa.

- Trzeba sobie powiedzieć jedno: generalnie się udało - stwierdził Andrzej Duda i dodał, że przetrwaliśmy okres, w którym służby odnotowywały ponad 20 tys. przypadków koronawirusa dziennie.

Andrzej Duda wspomniał, że wtedy rząd uruchomił szpitale polowe. - Nawet w hangarze lotniska Okęcie był szpital covidowy, w którym pacjenci dziękowali Bogu, że się do niego dostali - wyjaśnił prezydent i sprecyzował, że "szpital" był dedykowany chorym na COVID-19.

d9yfza6

Zobacz też: Ekspert zapytany o święta i cmentarze. "Krzywe nie rosną gwałtownie"

Andrzej Duda o walce z pandemią COVID-19

- Mimo tego, jakie warunki można stworzyć w hangarze, pomoc medyczna była lepsza w sensie nie tylko wiedzy eksperckiej lekarzy i pielęgniarek, ale także w sensie wyposażenia, które było lepsze niż w niejedynym szpitalu w kraju - zaznaczył Andrzej Duda.

- To jest na pewno fakt. Daliśmy radę. Nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, żeby gremialnie zabrakło miejsc w szpitalach dla pacjentów oraz podstawowych środków ratujących życia, chociażby respiratorów - kontynuował prezydent.

d9yfza6

- Ogólnie trzeba powiedzieć, że przeszliśmy przez ten najtrudniejszy okres i mam nadzieję, że już taki więcej nie nastąpi - powiedział Andrzej Duda i zaznaczył, że są elementy, które należałoby poprawić.

Andrzej Duda o innych problemach ochrony zdrowia

Andrzej Duda wyjaśnił, że rodzi się pytanie: jak działać w przyszłości, "co powinniśmy mieć, w jaki sposób powinniśmy mieć ustawiony system tak, aby łatwiej i sprawniej był w stanie odpowiedzieć na tego typu nieprzewidziane wcześniej a trudne sytuacje".

Prezydent dodał, że kolejnym ważnym pytaniem jest to, w jaki sposób powinien funkcjonować system ochrony zdrowia, aby był optymalny przy danym poziomie finansowania.

d9yfza6

Duda podkreślił, że będziemy mieli wzrost finansowania ochrony zdrowia w najbliższym czasie. - Tu taj problemów jest cały szereg. Chociażby ten niedostatku lekarzy i pielęgniarek - przekazał.

- Są w tej chwili przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia projekty reformujące system - wyjaśnił prezydent i dodał, że tych projektów jest "cały szereg". Wymienił m.in. kategoryzacje szpitali, bezpieczeństwo pacjenta oraz jakość świadczonych procedur medycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9yfza6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9yfza6
d9yfza6
Więcej tematów