Trwa ładowanie...
04-09-2014 18:10

Anders Fogh Rasmussen: NATO nie może dostarczyć sprzętu wojskowego Ukrainie

NATO jako sojusz nie może dostarczyć Ukrainie sprzętu wojskowego, ale mogą to uczynić poszczególne kraje członkowskie - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen podczas szczytu NATO w walijskim Newport. Zapowiedział jednak, że NATO przekaże Ukrainie 15 milionów euro na zwiększenie bezpieczeństwa.

Anders Fogh Rasmussen: NATO nie może dostarczyć sprzętu wojskowego UkrainieŹródło: PAP/EPA, fot: Oliver Hoslet
d72rl6a
d72rl6a

- NATO jako sojusz nie bierze udziału w dostarczaniu sprzętu Ukrainie, bo nie posiadamy potencjału militarnego. Potencjał ten posiadają indywidualne kraje Sojuszu, decyzje o dostarczaniu sprzętu Ukrainie są decyzjami krajowymi i nie zamierzamy się w nie mieszać - powiedział Rasmussen.

Rasmussen poinformował, że Kijów otrzyma wsparcie finansowe od poszczególnych państw Sojuszu w ramach dwustronnych porozumień. - W tych trudnych czasach NATO stoi po stronie Ukrainy. Nasze wsparcie jest konkretne. Przygotowaliśmy całościowy i skrojony na miarę pakiet działań, aby Ukraina mogła lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo - powiedział Rasmussen na konferencji prasowej po spotkaniu Komisji NATO-Ukraina.

Wsparcie ma się skoncentrować na takich dziedzinach, jak cyberbezpieczeństwo, logistyka, struktury dowodzenia, kontrola i komunikacja, a także rehabilitacja weteranów.

Rasmussen zarzucił Rosji, że "mówi o pokoju (na Ukrainie), ale nie uczyniła żadnego kroku, by ten pokój umożliwić". Zamiast tego Rosja "tylko pogłębia" kryzys.

d72rl6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d72rl6a
Więcej tematów