Amnesty International potępia terrorystów i... Polskę
W swoim dorocznym raporcie Amnesty International potępiła ugrupowania zbrojne odpowiedzialne za akty terrorystyczne takie, jak podłożenie bomb w Madrycie czy atak na budynek ONZ w 2003 roku w Iraku. Amnesty International ogłosiła po raz 43 doroczny raport dotyczący łamania praw człowieka na całym świecie.
Tegoroczny raport Amnesty International obejmuje 150 państw, w których doszło do łamania praw człowieka. W dokumencie została także wymieniona Polska, wobec naszego kraju postawione zostały zarzuty nadużywania uprawnień przez policję i maltretowania przez funkcjonariuszy zatrzymanych. Raport stwierdza, że najczęstszymi ofiarami działań policji były prostytutki i Romowie. Według Amnesty International, wiele przypadków policyjnej przemocy nie było zgłoszonych, gdyż ofiary bały się, że przeciw nim zostanie wszczęte postępowanie karne.
Drugim zarzutem wobec Polski był problem przemocy domowej. Według statystyk, jedna na osiem kobiet była bita przez swego partnera. Zarzuty dotyczą również nieegzekwowania przepisów prawa dotyczących ścigania sprawców przemocy domowej oraz braku zapewnienia wsparcia osobom poszkodowanym.
Joanna Mateńko - Szlachcic prezes stowarzyszenia "Wolne od przemocy" powiedziała, że w Polsce ofiary przemocy domowej nie mają szans by dochodzić swoich praw. Bardzo często sprawa jest umarzana z braku dowodów, ponieważ ofiary nie mają świadków popełnia przestępstwa. Rzadko dochodzi więc do procesu lecz nawet wtedy sprawcy przemocy dostają najczęściej wyroki w zawieszeniu.
Problemem Polski jest również rasizm i dyskryminacja. Raport odnotował liczne akty dyskryminacji rasowej i szykanowania Żydów, Romów i osób pochodzenia afrykańskiego.
W tegorocznym dokumencie Amnesty potępiła wszelkie organizacje, których działania doprowadziły do śmierci niewinnych osób. Organizacja stwierdziła, że ataki na ludność cywilną i instytucje takie jak ONZ, stanowią wielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego.
Amnesty International wyszczególniła również bezprawne zabójstwa cywilów przez oddziały koalicyjne i ugrupowania zbrojne w Iraku. Potępiła również przypadki tortur i znęcania się przez żołnierzy amerykańskich i brytyjskich nad więźniami w Iraku, w Guantanamo na Kubie i w Afganistanie.
Raport potępił także te przejawy walki z terroryzmem, które naruszają prawa człowieka. (jak)