Trwa ładowanie...

Afrykańska muzyka zagości w Gdańsku. Wiadomo, kto wystąpi na Siesta Festival

Paolo Flores, Neuza, Charlotte Dipanda to tylko niektóre gwiazdy, które wystąpią podczas tegorocznej edycji Siesty. Odbywający się co roku festiwal, ściąga do Gdańska rzesze sympatyków muzyki afrykańskiej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia.
Share
Zeszłoroczna edycja festiwalu
Zeszłoroczna edycja festiwaluŹródło: Facebook / Siesta Festival
d32hjys

Siesta w tym roku będzie jednym z najważniejszych wydarzeń na muzycznej mapie Gdańska. Artyści występować będą w całym mieście. Gospodarzem pięciu koncertów będzie Filharmonii Bałtycka, a koncert zamykający wydarzenie odbędzie się w klubie Parlament. Jako gość specjalny wystąpi zespół Duarte, który zaprezentuje się dwukrotnie.

Tegoroczną Siestę otworzy Paolo Flores. Muzyk, wywodzący się z Angoli stworzył nowatorski nurt, zwany kizombą. Jest on swoistym połączeniem semby - prekursora samby oraz muzyki karaibskiej. Gatunek ten charakteryzuje się melancholijnymi melodiami oraz bogactwem formy. Artysta nagrał do tej pory 15 płyt długogrających. W Polsce wystąpi po raz pierwszy.

 Paulo Flores (fot. Facebook / Siesta Festival)
Źródło: Paulo Flores (fot. Facebook / Siesta Festival)

Drugi dzień festiwali należeć będzie do Neuzy. Artystka pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka rozpoczęła swoją karierę dopiero w wieku 24 lat. Uległa namowom swoich kolegów i zaśpiewała dla gości, którzy przyszli do restauracji, gdzie pracowała. Na jednym z takich koncertów zjawił się producent muzyczny. Zaproponował artystce nagranie pierwszej płyty, która wkrótce stała się hitem. Jej twórczość charakteryzuje zmysłowość, wyrafinowanie i porywająca melodyjność.

d32hjys

Całkowicie niestandardowym wydarzeniem są wieczory fado. Mają one odzwierciedlać przyjacielskie spotkania w portugalskich domach. Goście wówczas siedząc przy stolikach, jedząc i pijąc, a kelner czy sommelier śpiewa w towarzystwie dwóch gitar. W tym roku śpiewającą obsługę zastąpi muzyk Helder Moutinho. Portugalczyk wystąpi przed polską publicznością po raz pierwszy.

Muzycznym ukoronowaniem festiwalu będzie fiesta w gdańskim klubie Parlament, gdzie wystąpi Charlotte Dipanda. Kameruńska artystka rozpoczęła swoją karierę we Francji. Występowała z ta znanymi postaciami jak basista Richard Bona, czy wokalista Blick Bassy. Śpiewacza zaprezentuje popularne interpretacje kameruńskich ludowych pieśni.

Festiwal odbędzie się w Gdańsku po raz czwarty. Siesta jest dedykowana osobom interesującym się tzw. muzyką świata. Jest to gatunek obejmujący twórczość ludową oraz muzykę nią inspirowaną, bez względu na miejsce jej powstania.

d32hjys

Podziel się opinią

Share
d32hjys
d32hjys
Więcej tematów