Trwa ładowanie...

Afganistan: rywale w wyborach podpisali porozumienie o podziale władzy

Rywale do urzędu prezydenta Afganistanu, były minister finansów Aszraf Ghani i były szef dyplomacji Abdullah Abdullah, podpisali długo oczekiwane porozumienie o podziale władzy. Ceremonia podpisania porozumienia, parafowanego w sobotę, odbyła się w pałacu prezydenckim w Kabulu.

Share
Afganistan: rywale w wyborach podpisali porozumienie o podziale władzy
Źródło: AFP, Fot: Wakil Kohsar
d11d4cd

Jak podają zachodnie agencje, porozumienie ma oddać prezydenturę w ręce Ghaniego i zakończyć trwający ponad trzy miesiące spór o wyniki drugiej tury wyborów szefa państwa. Jeszcze w niedzielę ma być ogłoszony ostateczny wynik ponownego liczenia głosów, jednak powinien on - jak twierdzą źródła cytowane przez AFP - przyznać zwycięstwo Ghaniemu.

Obaj rywale objęli się i uścisnęli sobie dłonie po podpisaniu porozumienia w trakcie ceremonii transmitowanej na żywo w telewizji. Na uroczystości obecny był ustępujący prezydent Hamid Karzaj. - Jestem dziś bardzo szczęśliwy, że obydwaj moi bracia - Aszraf Ghani i Abdullah Abdullah, w afgańskim porozumieniu z korzyścią dla kraju, na rzecz jego postępu i rozwoju, zgodzili się w sprawie struktury nowego rządu Afganistanu - powiedział Karzaj.

d11d4cd

Jego rzecznik przekazał, że zaprzysiężenie Ghaniego ma się odbyć w ciągu tygodnia. Zapowiedział też, że jednym z pierwszych działań nowego prezydenta będzie podpisanie porozumienia z USA dotyczącego pozostawienia w Afganistanie blisko 10-tysięcznego kontyngentu.

Według znanych od lipca wstępnych wyników drugiej tury wyborów prezydenckich zwyciężył w niej Ghani, jednak Abdullah zakwestionował ten rezultat, oskarżając komisję wyborczą o oszustwa.

Zawierając porozumienie o podziale władzy obaj politycy obiecali, że uznają wyniki ponownego liczenia głosów i utworzą rząd jedności narodowej; zwycięzca ma objąć urząd prezydenta, a pokonany zostanie "szefem władzy wykonawczej", bądź owego szefa mianuje. Zakres władzy tego ostatniego był głównym punktem spornym w rozmowach na temat podziału władzy.

Przedłużający się kryzys powyborczy pogłębiał destabilizację w kraju w czasie, kiedy siły międzynarodowej koalicji pod dowództwem USA przygotowują się do opuszczenia Afganistanu z końcem roku, pozostawiając armii afgańskiej walkę z talibami.

d11d4cd

Podziel się opinią

Share
d11d4cd
d11d4cd
Więcej tematów