ŚwiatAfganistan: bomby i ulotki

Afganistan: bomby i ulotki

W poniedziałek wieczorem nad Kabulem znów przeleciały samoloty, czemu towarzyszyły dwa silne wybuchy na zachód od stolicy - podał Reuters powołując się na świadków.

15.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

To były bardzo silne wybuchy. Mogłem słyszeć zaledwie dwie lub trzy salwy ognia przeciwlotniczego bojowników Talibanu - powiedział informator Reutersa.

Przez cały poniedziałek Kabul był celem najbardziej intensywnych nalotów od czasu rozpoczęcia amerykańsko-brytyjskiej akcji wojskowej 8 dni temu. Bombardowano także miasta Dżalalabad, Kandahar i Mazar-i-Szarif.

Jak oświadczył przedstawiciel Pentagonu, w nalotach na łącznie 13 celów, w tym zgrupowania wojsk talibów, uczestniczyło około 50 samolotów szturmowych marynarki oraz około 10 bombowców strategicznych B-52 i B-1 (te ostatnie osiągają podwójną prędkość dźwięku). Samoloty marynarki startują z rozmieszczonych na Morzu Arabskim lotniskowców, natomiast ciężkie bombowce zapewne z należącej do Wielkiej Brytanii wyspy Diego Garcia w środkowej części Oceanu Indyjskiego.

Oprócz amerykańskich bomb, rakiet i pakietów żywnościowych, na Afganistan zaczęły także spadać ulotki informujące Afgańczyków, że celem nalotów jest pozbycie się terrorystów z ich kraju.

Minister obrony USA Donald Rumsfeld poinformował w poniedziałek, że ulotki zrzucono po raz pierwszy w sobotę i że kampania ta jest skoordynowana z audycjami radiowymi adresowanymi do Afgańczyków.

Pracujemy nad tym, żeby pokazać Afgańczykom, że wspieramy ich i chcemy pomóc uwolnić ich kraj z uścisku talibów i ich terrorystycznych sojuszników z zagranicy - powiedział Rumsfeld na konferencji prasowej w Pentagonie.

Nawiązując do przekazywanych przez talibów informacji o setkach ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej, Rumsfeld powiedział, że niektóre z tych liczb są po prostu śmieszne. Dodał, że przywódcy talibów są wytrawnymi kłamcami.

Rumsfeld przyznał jednak, że naloty amerykańskie spowodowały pewną liczbę ofiar cywilnych. Nie podał konkretów, podkreślił, że takich ofiar nie da się całkowicie uniknąć. (an)

operacjazamachafganistan
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)