PolskaAbp Stanisław Dziwisz nowym metropolitą krakowskim

Abp Stanisław Dziwisz nowym metropolitą krakowskim

Arcybiskup Stanisław Dziwisz uroczyście objął obowiązki pasterza krakowskiego Kościoła. Na ingres 78 biskupa Krakowa przybyło według szacunków policji około 80 tys. wiernych. Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu kardynałów, arcybiskupów, biskupów i wielu polityków.

Abp Stanisław Dziwisz nowym metropolitą krakowskim
Źródło zdjęć: © PAP

Obraz

Sobotnie uroczystości, które sam arcybiskup Dziwisz nazwał zaślubinami z Archidiecezją, rozpoczęły się w Katedrze na Wawelu. Tam odczytana została bulla papieża Benedykta XVI, który mianował arcybiskupa Dziwisza metropolitą krakowskim. Na ramiona arcybiskupa włożono racjonał św. Jadwigi - ozdobne wstęgi przysługujące w Polsce jedynie metropolitom krakowskim.

Z rąk swojego poprzednika kardynała Franciszka Macharskiego nowy metropolita odebrał pastorał, którym niegdyś posługiwał się Karol Wojtyła. Nad Krakowem brzmiał głos "Zygmunta" - dzwonu obwieszczającego najważniejsze wydarzenia w historii Kościoła i Polski.

Msza św. była sprawowana na krakowskim Rynku przy ołtarzu polowym przed Bazyliką Mariacką. Uczestnicy ingresu zeszli tam z Wawelu ulicami miasta w procesji. Nowego metropolitę oklaskami witały po drodze tłumy wiernych. Na Rynku abp Dziwisz dostał od krakowskich kwiaciarek kwiaty.

Arcybiskup kreśląc program swojej własnej posługi odwołał się do pontyfikatu i nauczania Jana Pawła II. Jan Paweł II nie wahał się uczynić człowieka programem swojego pontyfikatu. Dziś z nową siłą brzmią Jego prorocze słowa: "człowiek jest drogą Kościoła". Podejmujemy je z miłością, by stały się także naszym programem - powiedział abp Dziwisz.

Metropolita zaapelował o współpracę i wsparcie do wszystkich stanów - świeckich i duchownych: polityków, świata nauki, robotników, rodzin, chorych i samotnych, kapłanów, zakonników i członków innych wspólnot chrześcijańskich.

Wierni kilkakrotnie przerwali jego homilię oklaskami. Brzmiały one szczególnie długo, gdy arcybiskup dziękował kardynałowi Macharskiemu i kiedy powiedział, że "Kościół opowiada się za rodziną, jako wspólnotą życia mężczyzny i kobiety opartą na prawdziwej miłości" i że "tak rozumiana rodzina jest naturalnym środowiskiem życia człowieka, dlatego nie może być zastąpiona żadnym innym związkiem".

Do młodych, "którzy chcą się dziś nazywać pokoleniem Jana Pawła II" arcybiskup zaapelował o wierne strzeżenie "Jego dziedzictwa - wymagającego, ale ukierunkowanego ku prawdziwym i najwyższym wartościom". Politykom przypomniał, że powinni być ludźmi sumienia i kierować się zawsze dobrem drugiego człowieka. Arcybiskup Dziwisz oddał hołd ludziom pracy, wspomniał jak chlubną kartą w historii Polski była "Solidarność".

W homilii nowy metropolita mówił także, że podjęcie w Archidiecezji Krakowskiej wielkiego dziedzictwa św. Stanisława i papieża Jana Pawła II napawa go lękiem i z drżeniem serca pyta sam siebie czy sprosta temu zdaniu. Pociesza mnie wiara, że Bóg, wyznaczając człowiekowi zadania, daje mu wystarczające łaski, aby mógł je wypełnić - powiedział abp Dziwisz.

Przy trumnie świętego Stanisława prosiłem o siłę do podjęcia jego duchowego dziedzictwa. Miałem wtedy przed oczyma zanurzoną w świetle postać Ojca Świętego, który podczas swej ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 roku, w tym świętym miejscu w absolutnej ciszy trwał na modlitwie brewiarzowej - mówił o uroczystościach w katedrze.

Abp podkreślił, że ze wspaniałego dziedzictwa Stanisławowego wyrósł Jan Paweł II - "wielki Papież przełomu tysiącleci, Święty naszych czasów, zawsze wierny Odkupicielowi i człowiekowi". Jego wiara w Boga i człowieka skruszyła mury systemów totalitarnych. Prawda, którą głosił człowiekowi XX wieku, przyniosła wyzwolenie człowieka i całych narodów. To On Europie wskazywał, że trwałym fundamentem jedności są wartości moralne. Nie zawsze chciano Go słuchać, ale historia już dziś przyznaje Mu rację - powiedział Dziwisz.

Abp Dziwisz zapewnił, że choć przez 27 lat pełnił posługę przy Janie Pawle II w Rzymie, to zawsze nosił w swoim sercu miłość do Kościoła, który go zrodził - "miłość do gór z krzyżem na Giewoncie, do Krakowa z jego bogactwem duchowym i artystycznym".

Wyjechałem do Rzymu prawie 27 lat temu z kard. Karolem Wojtyłą. Dziś jestem głęboko przekonany, że On z wysokości nieba przyprowadził mnie z powrotem do Krakowa. Ufam, że będzie z nami, weźmie mnie za rękę i będzie prowadził. On mówi dziś do mnie i każdemu z was "Sursum corda - w górę serca"! "Nie lękajcie się!" - zakończył.

Podczas sobotnich uroczystości było wiele akcentów nawiązujących do Jana Pawła II: arcybiskup Dziwisz ubrany był w ornat, w którym Ojciec Święty w 1999 r. odprawiał mszę świętą w Katedrze na Wawelu. Sprawując Eucharystię posługiwał się kielichem z postaciami polskich świętych kanonizowanych przez Jana Pawła II i z postacią samego papieża. W ołtarzu polowym znajdowały się Cudowny Krzyż z opactwa cystersów w Krakowie-Mogile oraz obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, które były obecne podczas papieskiej mszy na Błoniach.

Dla abp Dziwisza zagrali i zaśpiewali najlepsi krakowscy muzycy i soliści oraz kapele góralskie. Specjalnym pociągiem dotarło do Krakowa blisko tysiąc mieszkańców Raby Wyżnej, z której pochodzi metropolita. Jego posługa w Archidiecezji Krakowskiej będzie pokorna i piękna, ponieważ arcybiskup Dziwisz jest człowiekiem wielkiej pokory - mówiła Teresa Rusnak z Raby Wyżnej.

Myślę, że to szkoła naszego papieża, więc rządy arcybiskupa będą wspaniałe, żebyśmy tylko słuchali tego, co mówi - uważa pani Zofia z Krakowa.

Wśród darów, które otrzymał arcybiskup były m.in. solna rzeźba św. Kingi, figura Matki Boskiej Ludźmierskiej, ornat z postaciami Jezusa Miłosiernego i św. Faustyny, a także związane szaliki kibiców drużyn Wisły i Cracovii. Poczta Polska wydała okolicznościowe karty pocztowe oraz stempel upamiętniający ingres.

W sobotnich uroczystościach uczestniczyli m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski z małżonką oraz były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Byli także kandydaci na prezydenta RP: Włodzimierz Cimoszewicz, Donald Tusk i Lech Kaczyński.

W oficjalnej delegacji Watykanu znaleźli się m.in. wikariusz Rzymu kardynał Camilo Ruini, prefekt Kongregacji ds. Biskupów kardynał Giovanni Battista Re i mistrz papieskich ceremonii liturgicznych arcybiskup Piero Marini. Z Włoch przyjechali minister ds. europejskich Rocco Buttiglione, delegacja Polikliniki Gemelli oraz fotograf Arturo Mari.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)