750-lecie Kaliningradu
Przez trzy dni, od 1 do 3 lipca, trwać będą
obchody 750-lecia Kaliningradu, który do 1946 roku nazywał się
Królewiec (Koenigsberg). W trakcie uroczystości dojdzie m.in. do
spotkania przywódców Rosji, Niemiec i Francji. Rocznica będzie
celebrowana na lądzie, wodzie i w powietrzu.
Kaliningrad przypomina w ostatnim czasie plac budowy. W związku z przygotowaniami do jubileuszu remontuje się i odnawia wiele zabytków, poprawia się nawierzchnie ulic, tereny zielone, maluje fasady budynków. Prawie zakończono też budowę największej w obwodzie świątyni prawosławnej pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela - wylicza "Rossijskaja Gazieta".
W trakcie świątecznych dni odbędzie się m.in. historyczna parada ulicami miasta, impreza zatytułowana "Podnieść Żagle", na którą do Kaliningradu przybędzie wiele żaglowców i jachtów. O nagrodę im. barona Muenhausena będą ubiegać się posiadacze "egzotycznych urządzeń pływających" w konkursie pływania "na byle czym".
Zaplanowano także zlot baloniarzy z Polski, Niemiec, krajów bałtyckich i Rosji, zaś każdy dzień kończyć będzie pokaz fajerwerków przygotowywany przez specjalistów z różnych krajów - w tym też z Polski. Pokazy będą elementami festiwalu "Mosty w przyszłość".
3 lipca w Kaliningradzie prezydent Rosji Władimir Putin spotka z prezydentem Francji Jacquesem Chirakiem i kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem.
Schroeder i Putin mają odsłonić w Kaliningradzie tablicę pamiątkową poświęconą niemieckiemu filozofowi Immanuelowi Kantowi (1724-1804), który urodził się i mieszkał w należącym do Prus Królewcu. Jubileuszowe uroczystości zorganizowano pod hasłem "Kaliningrad - punkt przecięcia Rosji i Europy".
Porządku podczas uroczystości ma pilnować ponad 5 tys. milicjantów. Obwodowe służby stojące na straży porządku poczyniły specjalne przygotowania do jubileuszu. Zakupiono m.in. ponad 40 nowych samochodów, 450 radiostacji, 12 zestawów bramek wykrywających metal, 15 kilometrów ogrodzenia - informuje agencja Interfax.
Jak podkreślił szef obwodowej milicji generał Siergiej Kiriczenko, przeprowadzono "prace profilaktyczne" z wcześniej skazanymi przez sądy mieszkańcami obwodu, posiadaczami broni palnej i nałogowymi alkoholikami. Odbyły się także specjalne szkolenia dla samych milicjantów, skierowane na "przyzwoite i życzliwe odnoszenie się do mieszkańców i gości".
Kaliningrad (Koenigsberg, Królewiec) założyli rycerze Zakonu Krzyżackiego w 1255 r. u ujścia Pregoły do Zalewu Wiślanego. Od roku 1457, po opanowaniu przez Polaków Malborka miasto było siedzibą mistrzów krzyżackich, a od 1525 - książąt pruskich. Królewiec po zjednoczeniu Niemiec w 1871 roku wszedł w skład Rzeszy Niemieckiej.
W kwietniu 1945 roku miasto opanowały wojska radzieckie. Na konferencji poczdamskiej Koenigsberg wraz z okolicami (dzisiejszy obwód kaliningradzki) przyznano ZSRR. Władze radzieckie zmieniły nazwę miasta na Kaliningrad - od nazwiska byłego przewodniczącego prezydium Rady Najwyższej ZSRR Michaiła Kalinina (1875-1946).
Krzysztof Klinkosz