75% badanych: członkostwo Polski do UE to coś dobrego
Trzy czwarte (75%) społeczeństwa postrzega przystąpienie Polski do UE jako coś dobrego, podczas gdy 6% Polaków ocenia nasze członkostwo w strukturach unijnych negatywnie - wynika z sondażu TNS OBOP. 17% badanych ma ambiwalentny stosunek do tej kwestii - nie ocenia naszego wejścia do UE ani dobrze ani źle, a 2% Polaków nie ma zdania na ten temat.
29.04.2008 | aktual.: 29.04.2008 13:12
Ponad trzy piąte (62%) Polaków uważa, że wejście Polski do UE nie wywarło wpływu na ich życie. Ponad jedna trzecia (36%) respondentów doświadczyła osobistych zmian po przystąpieniu Polski do Unii: życie 28%. Polaków poprawiło się, natomiast 8% respondentów pogorszyło. 2% ankietowanych odpowiedziało w tej sprawie "trudno powiedzieć".
Z ankiety TNS OBOP wynika, że większość Polaków (69%) uważa, że przystąpienie do struktur unijnych wpłynęło na sytuację naszego kraju, z czego 62% respondentów sądzi, że był to wpływ korzystny, a 7% ankietowanych, że niekorzystny.
Jedna czwarta społeczeństwa jest zdania, że po wejściu do UE sytuacja naszego kraju nie zmieniła się. 6 proc. Polaków nie wypowiada jednoznacznego zdania w tej kwestii.
67% społeczeństwa zauważa pozytywny wpływ członkostwa Polski w UE na jej pozycję na arenie międzynarodowej. Jeden na pięciu (20%) Polaków sądzi, że status naszego kraju w świecie nie uległ zmianie, natomiast 5% badanych dostrzega pogorszenie naszej pozycji w świecie. 8% ankietowanych nie ma jednoznacznej opinii w tej sprawie.
Sondaż TNS OBOP przeprowadzono w dniach 3-7 kwietnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.