Trwa ładowanie...
d1pdcb2
internet
06-02-2007 14:15

52% dzieci miało do czynienia z przemocą w Internecie

Co drugi młody człowiek (52%) miał do czynienia z przemocą werbalną w Internecie lub przez telefon komórkowy - wynika ze styczniowego sondażu Fundacji Dzieci Niczyje i firmy badawczej Gemius, zaprezentowanego podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI).

d1pdcb2
d1pdcb2

Z sondażu przeprowadzonego wśród 891 internautów w wieku 12-17 lat i 2090 pełnoletnich wynika, że 47% dzieci doświadczyło wulgarnego wyzywania, 21% ośmieszania i upokarzania, a 16% straszenia czy szantażowania.

57% respondentów w wieku 12-17 lat było przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonywanych bez ich zgody.

Z badań wynika, że w takiej sytuacji dzieci nie szukają pomocy - zadeklarowało to 42%; 40% twierdzi, że powie o takich przypadkach koleżance lub rodzeństwu, 10% - osobie dorosłej ze szkoły, a tylko 6% - rodzicom.

DBI został w Polsce zorganizowany po raz trzeci; przygotowały go wspólnie Fundacja Dzieci Niczyje, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz grupa TP. Główne cele organizatorów to uczenie dzieci, jak bezpiecznie korzystać z internetu oraz ich rodziców, opiekunów czy nauczycieli, jak kontrolować zawartość treści, do których sięgają najmłodsi.

d1pdcb2

W ramach obchodów, głównie w szkołach, organizowane są projekty dotyczące bezpieczeństwa młodych internautów. Dzieci przygotowują m.in. gazetki, pokazy, szkolenia, które uświadamiają innym (np. rodzicom), jakie zagrożenia czyhają w internecie. Do tej pory do organizatorów wpłynęło 400 zgłoszeń od szkół, które wystąpiły z taką inicjatywą.

Dzień Bezpiecznego Internetu to także czas startu projektu Helpline.org.pl - tu dzieci mogą szukać pomocy, gdy ktoś ich w sieci dręczy, niepokoi czy domaga się ich zdjęcia bądź danych osobowych. Według koordynatorki tego projektu Katarzyny Fenik, główne zagrożenia, z jakimi dzieci spotykają się w internecie to: przemoc, pornografia i nieprawdziwe informacje, którymi mogą chcieć kierować się w swoim życiu.

Dla najmłodszych Fundacja Dzieci Niczyje uruchomiła serwis przedszkolaki.sieciaki.pl. To "młodszy brat" istniejącego już od dwóch lat, bardzo popularnego wśród uczniów portalu edukacyjnego sieciaki.pl. Ma za pomocą zabawy przygotowywać przedszkolaków do bezpiecznego korzystania z internetu.

Z myślą m.in. o rodzicach NASK od wtorku zaczyna testowanie programów filtrujących zawartość treści w internecie. W ramach tego projektu organizacja stworzy m.in. listę dobrych i złych stron www oraz bazę stron zastrzeżonych dla dzieci.

d1pdcb2

Od dwóch lat o bezpieczeństwo dzieci w internecie troszczy się także zespół Dyżurnet.pl. Jego zadaniem jest lokalizowanie serwerów, na których znajdują się strony nieodpowiednie dla najmłodszych internautów.

DBI jest inicjatywą Komisji Europejskiej, w Polsce koordynatorem tego projektu jest Fundacja Dzieci Niczyje.

FDN zajmuje się szeroko rozumianą pomocą dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. Jest inicjatorem wielu akcji w obronie bezpieczeństwa dzieci, m.in. kampanii społecznej "Dziecko w sieci", której celem było zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z internetu jego najmłodszym użytkownikom.

d1pdcb2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pdcb2
Więcej tematów