Trwa ładowanie...
dopduhx
polskie radio
23-01-2008 08:00

50-lecie Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia


Z okazji 50-lecia istnienia Studia Eksperymentalnego Polskiego
Radia, Prezes Krzysztof Czabański uhonorował jego pracowników
profesora Włodzimierza Kotońskiego, Bohdana Mazurka, Eugeniusza
Rudnika oraz profesora Krzysztofa Szlifirskiego.

dopduhx
dopduhx

Profesor Włodzimierz Kotoński związany ze studiem od 1958 roku, jest jednym z pierwszych kompozytorów w Polsce, który zapoczątkował eksperymenty z transformacją dźwięku z użyciem elektroniki. W wyniku poszukiwań nowego brzmienia, w 1959 roku po raz pierwszy powstała autonomiczna kompozycja elektroniczna Etiuda na jedno uderzenie w talerz.

Bohdan Mazurek rozpoczął pracę w studiu w 1962 roku a Eugeniusz Rudnik pracował od 1958 roku. Obaj byli realizatorami, ściśle współpracowali z kompozytorami pracującymi w studiu. Stworzyli wybitne dzieła elektroakustyczne, które stały się polskim kanonem w tej dziedzinie, wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych konkursach.

Profesor Krzysztof Szlifirski trafił do studia w 1958 roku. To reżyser dźwięku, współtwórca studia, m.in. opracował koncepcję techniczną studia, a w latach 1998-2004 kierował nim.

Studio Eksperymentalne Polskiego Radia powstało w 1957 roku jako czwarta na świecie placówka tego typu. Słynie z wybitnych dzieł muzyki elektroakustycznej, które stały się polską specjalnością, nagradzane na wielu konkursach w kraju i za granicą. Powstawała tu także muzyka do filmów, spektakli teatralnych i telewizyjnych. Pracowało w nim wielu kompozytorów polskich i zagranicznych m.in.: Andrzej Dobrowolski, Bogusław Schäffer, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Knittel, Krzesimir Dębski, Andrzej Dutkiewicz, Waldemar Kazanecki, Tomasz Stańko, Arne Nordheim, Roman Berger i Franco Evangelisti.

dopduhx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dopduhx
Więcej tematów