WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

42 państwa potępiły aneksję Krymu na forum Rady Praw Człowieka ONZ

Ponad 40 krajów, w tym USA, we wspólnym oświadczeniu przedstawionym Radzie Praw Człowieka ONZ potępiło anektowanie Krymu przez Rosję i wyraziło zaniepokojenie losem krymskich Tatarów oraz działaczy i dziennikarzy zaginionych na tym półwyspie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Wśród 42 państw, które wystosowały oświadczenie, są USA, największe państwa europejskie, Kanada, Australia, Japonia oraz byłe republiki radzieckie: Gruzja, Łotwa, Litwa i Mołdawia.

:Wzywamy Rosję i wszystkich zainteresowanych do zagwarantowania pełnego i nieutrudnianego dostępu wszystkim zespołom obserwatorów na całej Ukrainie, w tym na Krymie" - głosi oświadczenie odczytane w środę w Genewie przez Paulę Schriefer, zastępczynię asystenta sekretarza stanu USA.

Rosja zgodziła się na wysłanie na Ukrainę obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) z półroczną misją, zastrzegła jednak, że na Krymie nie ma ona mandatu. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wiarygodnymi doniesieniami o uprowadzaniu dziennikarzy i aktywistów, blokowaniu niezależnych mediów i zakazywaniu wstępu międzynarodowym obserwatorom - dodała Schriefer.

WP

W oświadczeniu zwraca się też uwagę, że od czasu "rosyjskiej inwazji zbrojnej" na Krym sytuacja mniejszości na tym półwyspie, w szczególności krymskich Tatarów, jest "skrajnie trudna".

Oczekuje się, że rosyjska delegacja poprosi o głos na forum Rady Praw Człowieka, aby odpowiedzieć na oświadczenie. Rada liczy 47 członków.

OBWE zgodziła się wysłać na Ukrainę misję monitorującą, która rozpoczęła pracę we wtorek. Ma ona trwać pół roku, a na początku w jej skład wejdzie 100 cywilnych obserwatorów. Celem misji jest, jak podano, "zmniejszenie napięć, wsparcie pokoju, stabilności i bezpieczeństwa".

Rezultatem prac misji ma być raport, który stanie się źródłem informacji o Ukrainie dla państw OBWE. Na razie ma ona mandat do działania w dziesięciu miastach na terytorium Ukrainy prócz zajętego przez Rosję Krymu.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP