Polska15. rocznica śmierci Jana Karskiego

15. rocznica śmierci Jana Karskiego

13 lipca mija 15. rocznica śmierci Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, świadka Holocaustu.

15. rocznica śmierci Jana Karskiego
Źródło zdjęć: © TVP/PAP | Ireneusz Sobieszczuk

Żołnierz Armii Krajowej, Jan Karski, jako pierwszy przekazał na Zachód osobistą relację o zagładzie Żydów w okupowanej przez hitlerowców Polsce. Po wojnie osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie w wieku 86 lat.

Po klęsce wrześniowej Karski trafił do Krakowa i tam wstąpił do ruchu oporu. Kilkakrotnie jako kurier-emisariusz dostarczał informacji rządowi na uchodźstwie. W listopadzie 1942 roku przedostał się do Londynu i przekazał doniesienia o sytuacji w okupowanej Polsce, a zwłaszcza informacje o eksterminacji Żydów, które zdobył, docierając w przebraniu do obozu zagłady w Bełżcu i do getta warszawskiego. W 1943 roku złożył raport prezydentowi Franklinowi Rooseveltowi.

Po wojnie osiadł w Stanach Zjednoczonych. Podjął pracę na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, gdzie wykładał historię dyplomacji. W 1952 roku otrzymał tytuł doktora filozofii. Prowadził także wykłady w Pentagonie dla amerykańskiego korpusu oficerskiego. Był autorem wielu prac historycznych, między innymi "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty".

Jan Karski został uhonorowany najwyższym polski odznaczeniem Orderem Orła Białego, otrzymał także amerykański Medal Eisenhowera. W 1982 roku przyznano mu tytuł "Sprawiedliwy Wśród Narodów świata" i honorowe obywatelstwo Izraela. Pośmiertnie został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności - najwyższym odznaczeniem cywilnym Stanów Zjednoczonych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)