Trwa ładowanie...
d26jgie
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

11 lat minęło od tsunami w basenie Oceanu Indyjskiego

• Mija 11 rocznica najtragiczniejszego w historii tsunami
• 10-metrowa fala uderzyła w wybrzeża 14 państw
• Tsunami zabiło 230 tys. osób
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
11 lat minęło od tsunami w basenie Oceanu Indyjskiego
(PAP/EPA, Fot: HOTLI SIMANJUNTAK)
d26jgie

W Tajlandii, Indonezji, Sri Lance i innych krajach położonych nad Oceanem Indyjskim odbyły się w sobotę uroczystości upamiętniające ok. 230 tys. ofiar potężnego trzęsienia ziemi i wywołanej nim fali tsunami, które dokładnie 11 lat temu nawiedziły ten region.

W indonezyjskiej prowincji Aceh, która ucierpiała najbardziej, odbyły się wielowyznaniowe nabożeństwa w intencji zabitych. Modlący zgromadzili się m.in. przy grobie ofiar w miejscowości Ulee Lheue, gdzie zgodnie z miejscową tradycją groby polano wodą, a także rozrzucono płatki kwiatów i zapalono kadzidła. Na znak szacunku rybacy nie wypływali w piątek i sobotę w morze.

Uroczystości rocznicowe zorganizowano też w Tajlandii w różnych miejscach na południowo-zachodnim wybrzeżu, gdzie w 2004 roku zginęło ponad 5,3 tys. ludzi.

d26jgie

W Sri Lance władze zarządziły dwie minuty ciszy, odbyły się też ekumeniczne nabożeństwa w intencji zmarłych. W kraju tym zginęło blisko 40 tys. ludzi, ponad pół miliona musiało uciekać ze swoich domów, zniszczonych zostało 64 tys. domów.

26 grudnia 2004 roku dochodząca do 10 metrów wysokości fala tsunami, wywołana przez potężne trzęsienie ziemi o sile 9,1 w skali Richtera, uderzyła w wybrzeża 14 państw, niszcząc wszystko na swojej drodze. Zginęło ok. 230 tys. ludzi. Kataklizm z 2004 roku uznaje się obecnie za najtragiczniejszą w skutkach falę tsunami w historii.

Obecnie w basenie Oceanu Indyjskiego funkcjonuje zintegrowany system wczesnego ostrzegania przed wielką falą, którego zabrakło w 2004 roku. Władze krajów dotkniętych katastrofą, przede wszystkim Indonezja, zreformowały też działanie służb ratowniczych.

d26jgie

Podziel się opinią

Share

d26jgie

d26jgie
Więcej tematów