Trwa ładowanie...

Wtedy mózg starzeje się o rok. Są wyniki badań

Badacze dowiedli, że jedna bezsenna noc postarza ludzki mózg średnio o rok do nawet dwóch lat. Naukowcy wyciągnęli te wnioski z wyników badań prowadzonych przy użyciu rezonansu magnetycznego. Wynika z nich jednak, że efekty bezsenności nie są trwałe, a odwracalne.

Bezsenność jest poważnym problememBezsenność jest poważnym problememŹródło: Pexels, fot: Pexels
d35mqbm
d35mqbm

Naukowcy z Niemiec, Danii, Szwajcarii i Chin podali wyniki swoich badań na łamach "Journal of Neuroscience". To efekty analizy danych z badania rezonansem magnetycznym 134 zdrowych ochotników w średnim wieku 25 lat.

Osoby biorące udział w badaniu podzielono na cztery grupy, a następnie sprawdzano wpływ zmiany długości snu na wiek ich mózgu. Wiek mózgu każdego z 134 uczestników badania ustalono przy użyciu algorytmu uczenia maszynowego brainageR. Analizował on dane z rezonansu magnetycznego w oparciu o to, jak zazwyczaj wyglądają zdrowe mózgi w danym wieku pod względem objętości tkanek i płynów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wymuszanie L4? "Częściej Polacy nie chcą zwolnienia, które lekarz zaleca"

Optymalna długość snu. Jaka?

Badania osób, które nie spały przez dobę lub więcej wykazały, że jedna bezsenna noc postarza mózg średnio o rok do dwóch lat. "Konsekwentnie obserwowaliśmy, że całkowite pozbawienie snu zwiększa wiek mózgu o 1-2 lata. Co ciekawe, po jednej nocy regenerującego snu, wiek mózgu nie różnił się od stanu wyjściowego" - dodano.

Badacze wykazali, że wiek mózgu nie zmienia się w sposób istotny ani w przypadku znacznego niedoboru snu, ani w przypadku przewlekłego, częściowego ograniczenia. Zmiana wieku mózgu pojawiała się jedynie po całkowicie bezsennej nocy.

d35mqbm

Przypomnijmy, że wyniki badań naukowców z Cambridge z 2022 roku dowodzą, że optymalna wartość snu dla dorosłego człowieka to siedem godzin na dobę.

Źródło: Journal of Neuroscience/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35mqbm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35mqbm
Więcej tematów