Trwa ładowanie...
d4n3r20
internet
31-05-2004 09:04

**Posłowie chcą Ci zabrać konto e-mail! Protestujemy!**

Zanim założysz konto poczty elektronicznej, podrepczesz z dowodem tożsamości do firmy internetowej. Może tak być, jeśli posłowie nie zmienią zapisów projektu ustawy Prawo telekomunikacyjne - pisze "Gazeta Wyborcza".

d4n3r20
d4n3r20

Wyraź swoje zdanie - zagłosuj w ankiecie Wirtualnej Polski! Twój głos liczy się najbardziej!

Zgodnie z unijną dyrektywą 2002/21/WE usługa poczty elektronicznej jest usługą telekomunikacyjną. Użytkownik musi wyrazić zgodę na zawarcie umowy o świadczenie tej usługi, ale może to zrobić np. klikając w odpowiednim miejscu strony internetowej. Nie ma żadnych dodatkowych wymogów formalnych. Inaczej jest w projekcie ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Zgodnie z artykułem 55 ust. 6 "dostawca usług uzależnia zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych z użytkownikiem końcowym będącym osobą fizyczną, a także świadczenie tych usług od uprzedniego ustalenia danych tego użytkownika końcowego, (...) na podstawie dokumentu tożsamości okazanego przez użytkownika końcowego".

Umieszczenie takiego zapisu wymogło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi o wprowadzenie obowiązkowej rejestracji telefonów na kartę (używa ich 60% z 18 mln użytkowników telefonii komórkowej w Polsce), co ma ułatwić walkę z przestępcami i terroryzmem. Nie pomyślano jednak, że takie zapisy mogą uderzyć w polskie portale internetowe i w miliony użytkowników kont.

d4n3r20

Istnieje niebezpieczeństwo, że ci ostatni będą musieli przenieść skrzynki pocztowe za granicę i zostaną przejęci przez dostawców zagranicznych, którzy nie są poddani tak ostrym wymogom.

Jak by tego było mało, proponowane w projekcie ustawy Prawo telekomunikacyjne zapisy mogą praktycznie uniemożliwić portalom świadczenie takich usług jak czaty i komunikatory internetowe. Chodzi o tzw. cookies, czyli niezbędne do ich prowadzenia pliki tekstowe zapisywane na twardym dysku komputera internauty.

W UE portale mogą je instalować pod warunkiem poinformowania użytkownika o celu ich stosowania oraz możliwości odmowy. Tymczasem w projekcie ustawy jest mowa nie o "prawie do odmowy" zainstalowania pliku cookie, ale o "uprzedniej zgodzie", co jest regulacją znacznie bardziej restrykcyjną - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

d4n3r20
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n3r20
Więcej tematów