Trwa ładowanie...
d36ucpu
05-07-2007 05:50

Brakuje poborowych - armia sięga po starsze roczniki

Masz 28 lat, żonę i dziecko, ale nie byłeś w
wojsku? To w każdej chwili spodziewaj się powołania - ostrzega
"Gazeta Wyborcza". Armia sięga po starsze roczniki, bo młodzi
poborowi masowo wyjeżdżają z Polski.

d36ucpu
d36ucpu

Kilka dni temu 28-letni Mirosław Kamiński z Tychów dostał pismo z Wojskowej Komendy Uzupełnień. Z niedowierzaniem przeczytał, że został wezwany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Powołanie do armii przewróci do góry nogami jego życie. Niedawno urodziło mu się dziecko, żona ma nienormowany czas pracy, a on sam awansował w firmie. Co teraz z rodziną, co z pracą?

Kamiński zaczął działać: zapisał się do szkoły policealnej (ale dopiero od września), szukał lekarzy, którzy stwierdziliby u niego wadę serca (nic z tego, za bardzo się boją), próbował znaleźć dojścia do byłych pracowników WKU i sprawę odkręcić. Jedynym efektem zabiegów jest informacja, że w wyznaczonym terminie ma się stawić w WKU. Pojedzie na dziewięciomiesięczne przeszkolenie do jednostki. Przez pierwsze tygodnie będzie się uczył defiladowego kroku i zapoznawał z budową pistoletu maszynowego. Rodzina zobaczy go dopiero na przysiędze - czytamy w dzienniku.

Przypadek Kamińskiego nie jest odosobniony. W tym roku armia będzie uzupełniała niedobory w jednostkach poborowymi, którzy mają 28-29 lat i ustabilizowaną sytuację zawodową, a nawet rodzinną.

Młodzi poborowi coraz częściej wyjeżdżają za pracą do Anglii czy innych krajów Unii, trzeba tę lukę zapełnić - tłumaczy major Zenon Ćwiek z WKU w Tychach. Sięgamy jednak tylko po tych, którzy z różnych powodów nie uregulowali do tej pory swojego stosunku do służby wojskowej. Wedle ustawy o powszechnym obowiązku obrony służbie wojskowej podlegają mężczyźni aż do 50. roku życia - dodaje.

d36ucpu

"Gazeta Wyborcza" ostrzega: z powołaniem do wojsko muszą się liczyć wszyscy - także jedyni żywiciele rodzin. W zeszłym roku do wojska wcielono ok. 500 takich mężczyzn, a w tym już 400. Przez dziewięć miesięcy armia będzie im wypłacała zasiłek w kwocie minimalnego wynagrodzenia - niewiele ponad 900 zł, opłacała mieszkanie oraz zawiesi spłatę zaciągniętych kredytów - informuje "Gazeta Wyborcza". (PAP)

d36ucpu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36ucpu
Więcej tematów