Trwa ładowanie...
d2kc0ir

Skargi gimnazjalistów: nie znamy lektur z egzaminu

Kilkanaście skarg dotyczących przeprowadzonego
we wtorek i środę egzaminu dla gimnazjalistów wpłynęło do
Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. Skargi dotyczą
lektur, które nie były przerabiane na lekcjach.

d2kc0ir
d2kc0ir

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/dwie-godziny-meki-gimnazjalistow-6038684095296129g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/dwie-godziny-meki-gimnazjalistow-6038684095296129g )
Dwie godziny "męki" gimnazjalistów

W trakcie humanistycznej części egzaminu, gimnazjaliści musieli napisać dwa teksy własne, w tym charakterystykę wybranego bohatera "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego albo "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Według OKE, problemy z nieomówionymi lekturami miały trzy szkoły w Wielkopolsce.

d2kc0ir

Jak poinformowała w piątek Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, do tej pory do OKE wpłynęło od rodziców dzieci kilkanaście skarg, dotyczących niezrealizowania w szkole podstawy programowej.

Oczekuje się powtórzenia sprawdzianu lub doliczenia punktów do prac. Moim zdaniem trudno sobie wyobrazić, że będzie powtórzenie egzaminu dlatego, że kilkudziesięciu nauczycieli w skali kraju nie wywiązało się z zadania nałożonego przez państwo - powiedziała Hryhorowicz.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiada, że egzamin nie będzie powtarzany.

Jak powiedział Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, nie ma możliwości powtórzenia egzaminów dla gimnazjalistów, a uczniowie ze szkół, w których obie lektury nie były przerabiane nie mogą liczyć na żadną ulgę, przy ocenie egzaminu.

d2kc0ir

Nie ma takich możliwości prawnych, by egzamin był powtórzony. Mówimy o lekturach, ale jest to analogiczna sytuacja do tej, gdy uczniowie nie przerobili z nauczycielem partii materiału z chemii, fizyki czy biologii i nie odpowiadają na pytania na egzaminie - stwierdził Legutko.

Dyrektor przypomniał też, że rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych, odbywa się nie tylko na podstawie wyników z egzaminu, ale brane są także pod uwagę oceny na świadectwie szkolnym.

Legutko powiedział, że na razie nie wiadomo, w ilu szkołach w Polsce nauczyciele nie przerobili z uczniami wymaganych lektur.

d2kc0ir

Jak poinformowała Małgorzata Wilczyńska-Grześ z Kuratorium Oświaty w Poznaniu, kuratorium prowadzi kontrole w szkołach, których dotyczą skargi. Przypomniała, że nadzór nad realizacją programu w szkole pełni dyrektor szkoły i to on może ponieść konsekwencje w przypadku uchybień.

Jak dodała Wilczyńska-Grześ, do kuratorium nie wpłynęły sygnały dotyczące nieprawidłowości, które miały wystąpić w części matematyczno-przyrodniczej egzaminu.

Do egzaminu przystąpiło w całej Polsce blisko 500 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum.

Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek i środę, będzie go pisać w drugim terminie - w czerwcu.

Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Uczniowie poznają go w połowie czerwca.

d2kc0ir
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kc0ir
Więcej tematów