Trwa ładowanie...

Co się dzieje na Atlantyku? Konsekwencje "trudne" do pojęcia

Niepokojące ocieplenie północnego Atlantyku. Dane za 2023 rok znacząco odbiegają od norm z poprzednich lat. "Trudno pojąć ogrom tych anomalii, nie mówiąc już o ich konsekwencjach" - mówi naukowiec.

Oceany ocieplają się niebezpiecznie szybkoOceany ocieplają się niebezpiecznie szybkoŹródło: Pixabay, Twitter
d2vmp4p
d2vmp4p

Matematyk prof. Eliot Jacobson zamieścił wykres porównujący anomalię wierzchniej warstwy północnego Atlantyku. Wskazuje, że rok 2023 znacząco odbiega od poprzednich lat.

"Kolejny dzień, kolejny rekord dla Północnego Atlantyku. Wszystko dzieje się tak szybko, że trudno pojąć ogrom tych anomalii, nie mówiąc już o ich konsekwencjach" - napisał matematyk prof. Eliot Jacobson.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Temperatury wody w oceanach zmieniają się. Skutki mogą być opłakane

Jacobson umieścił także inny niepokojący wykres, ilustrujący globalną anomalię temperatury na wysokości 2 metrów. "Nie mam słów na to, co dzieje się z globalnymi temperaturami" - komentuje.

d2vmp4p

Do czego doprowadzą anomalie?

Meteorolodzy wieszczą, że anomalie w oceanach przy złej cyrkulacji mogą doprowadzić do powodzi na zachodzie i południu Europy oraz silnych burz z gradem.

Synoptycy podkreślają jednak, że prognozowanie jest bardzo trudne, bo sytuacja jest wyjątkowa. "Wiemy, że nigdy Atlantyk nie był tak ciepły. Nic nie wskazuje, że było tak w naszej erze. A pewnie jeszcze dalej" - napisał portal meteoprognoza.pl.

Konsekwencje ocieplających się oceanów

Już w poprzednich miesiącach badacze alarmowali, że mamy do czynienia z bezprecedensowo szybko ogrzewającymi się oceanami. Przyczynić się może to do destabilizacji pogody, silniejszych burz czy częstszych powodzi.

Anomalie utrudnią prowadzenie prognoz. Ciężko będzie przewidzieć w danym okresie temperaturę oceanu, poziom opadów i występowanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

d2vmp4p

Ocieplające się oceany uderzą także w ekosystem i mogą doprowadzić do wyginięcia niektórych gatunków.

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vmp4p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vmp4p
Więcej tematów