Trwa ładowanie...
12-01-2012 19:48

Jest jeszcze szansa dla TV Trwam

Do końca stycznia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma rozpatrzyć odwołania Fundacji Lux Veritatis (właściciel m.in. Tv Trwam) oraz czterech innych podmiotów w sprawie obecności na multipleksie cyfrowym - poinformowała Rada w komunikacie na swojej stronie internetowej. Oznacza to, że szanse TV Trwam na znalezienie się w kanałach wchodzących w skład multipleksu, nie są jeszcze do końca przekreślone.

Jest jeszcze szansa dla TV TrwamŹródło: AFP, fot: GRZEGORZ HAWALEJ
d2lmkri
d2lmkri

"W konkursie na rozszerzenie koncesji na nadawanie satelitarne naziemne w sygnale multipleksu pierwszego wnioski złożyło 15 podmiotów. Na mocy decyzji z 29 lipca 2011 r. koncesje uzyskało czterech nadawców: ESKA TV S.A., Stavka Sp. z o.o., Lemon Records Sp. z.o.o., ATM Grupa SA., co było równe liczbie wolnych miejsc na multipleksie pierwszym" - poinformowała KRRiT.

"Wnioski odwoławcze od decyzji złożyło pięć podmiotów: Astro SA, ATM Grupa SA, Fundacja Lux Veritatis, Mediasat Sp.z.o.o. oraz Superstacja Sp.z.o.o. Postępowanie odwoławcze toczy się łącznie wobec wszystkich skarżących" - czytamy w komunikacie.

O tym, że KRRiT odrzuciła wniosek fundacji ojca Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis o koncesję na miejsce TV Trwam na multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej, pisała ostatnio "Rzeczpospolita". Od 1 sierpnia 2013 r. telewizja cyfrowa w pełni zastąpi tradycyjną, analogową. Według gazety brak koncesji spowoduje, że telewizja Trwam może nie być dostępna w telewizji kablowej.

Zdaniem zasiadającego w KRRiT Krzysztofa Lufta, przejście z nadawania analogowego na cyfrowe nie uniemożliwi odbioru TV Trwam. - Przejście na nadawanie cyfrowe w najmniejszym sposób nie zmienia TV Trwam, która i tak dzisiaj nie jest nadawcą analogowym, ale - jak dziesiątki innych nadawców - rozprowadzana jest i będzie przez satelitę i w sieciach kablowych - mówił Luft. Podkreślał, że na multipleksie cyfrowym nie znajdzie się wiele stacji, np. TVN24, Polsat News, TV Religia i Superstacja.

d2lmkri

Jak tłumaczył, TV Trwam nie gwarantuje powodzenia finansowego multipleksu cyfrowego. - Multipleks cyfrowy od częstotliwości analogowej różni się tym, że w jednym paśmie częstotliwości umieszcza się do ośmiu programów. Nadawcy tych programów muszą ponieść koszty tego przedsięwzięcia i jeżeli chociaż jeden z nich nie daje całkowitej gwarancji, że jest w stanie ten ciężar udźwignąć, to wówczas stwarza zagrożenie dla powodzenia funkcjonowania całego multipleksu - tłumaczył.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

d2lmkri
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lmkri
Więcej tematów