Trwa ładowanie...

Tarantula ukraińska. Jadowity pająk dotarł do Polski

Tarantula ukraińska to jeden z największych pająków występujących w Europie Środkowo-Wschodniej, który można spotkać także w Polsce. Początkowo zdjęciami pajęczaków dzielili się internauci, ale ich obecność na terenie naszego kraju potwierdzili także eksperci. Gdzie można natknąć się na tarantulę ukraińską? Czy jad pająka jest niebezpieczny dla ludzi? Ukąszenie może powodować ból i opuchliznę.

Tarantula ukraińska. Jadowity pająk dotarł do PolskiTarantula ukraińska. Jadowity pająk dotarł do PolskiŹródło: East News
d3gak60
d3gak60

Tarantule ukraińskie, nazywane także tarantulami rosyjskimi to jedne z największych przedstawicieli pająków z rodziny pogońcowatych. Pajęczaki prowadzą nocny tryb życia, za dnia przebywając w wybudowanej i wyłożonej pajęczą siecią norze.

Coraz cieplejsze lato oraz zachodzące zmiany klimatyczne spowodowały, że do Polski dociera coraz więcej nowych gatunków owadów oraz pajęczaków. Uznawane dotychczas za egzotyczne gatunki, takie jak Widliszek, Szarańcza wędrowna czy Tarantula ukraińska za kilka lat mogą osiedlić się w naszym kraju. Inwazyjne gatunki mogą zagrażać tym rodzimym, powodując zmniejszenie ich populacji.

Tarantula ukraińska rozmiar, wygląd

Dorosłe samce osiągają wielkość 28–40 mm długości (bez odnóży) oraz wagę od 2,6 do 7 g. To agresywne pająki - odnotowano ataki na inne zwierzęta oraz ludzi. Tarantule ukraińskie mają ciemny, szarobrązowy kolor. Ich grzbiet przecina jasny pas, a odnóża - niewielkie, ciemne plamki.

Tarantula ukraińska występowanie

Zasięg występowania tarantuli ukraińskiej (lycosa singoriensis) obejmuje region Chin i Europy Środkowej - najbardziej wysuniętym na zachód krajem, w którym odnotowano obecność pająków, jest Austria.

Tarantula ukraińska. Czy jest jadowita?

Badacze oraz arachnolodzy wskazują, że ukraińskie tarantule są agresywnymi i jadowitymi pająkami. Gdy poczują się zagrożone, natychmiast atakują. Ich jad zawiera neurotoksyny, które paraliżują ofiarę oraz rozpuszczają jej narządy wewnętrzne. Eksperci uspokajają, że ilość jadu wytwarzana przez jednego osobnika nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Ukąszenie jest jednak bolesne, a opuchlizna może utrzymywać się przez dłuższy czas.

d3gak60

Tarantula ukraińska w Polsce

Pierwsze wzmianki o pojawieniu się tych pajęczaków w Polsce obiegły media w 2019 roku. Internauci odnotowali wówczas obecność tarantuli ukraińskich we wschodnich regionach kraju. Pająki miały być widoczne na polach i pastwiskach. Według eksperta, dr Piotra Bębasa z Wydziału Biologii UW tarantule ukraińskie można spotkać także w Bieszczadach.

- To, co się tam dzieje, jest spektakularne. Tych pająków nigdy tam nie było, ale teraz widzimy ogromną migrację ze wschodu na zachód i przypuszcza się, że od tej strony będą one też przybywać na teren Polski – tak w 2019 mówił biolog w rozmowie z TOK.fm.

Na Tarantule ukraińskie warto uważać w trakcie letnich spacerów po łąkach i otwartych terenach. Pajęczaki budują nory ukryte w podłożu, które ciężko jest zauważyć podczas przechadzki, a pająk, czując zagrożenie atakuje natychmiastowo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przerażające odkrycie we Wrocławiu. Jadowity gatunek pająka z Brazylii w mieszkaniu

Czy grozi nam inwazja tarantul ukraińskich?

Za migrację pająków do Polski odpowiadają zmiany klimatu. Coraz gorętsze lata sprawiają, że zasięg ich występowania powiększa się. Jak wskazują eksperci, tarantule ukraińskie można spotkać rzadko, a ich inwazja nie jest możliwa ze względu na mroźne zimy, które nie sprzyjają aklimatyzacji tego gatunku w naszym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gak60
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gak60
Więcej tematów