Trwa ładowanie...

Spotkanie Księżyca z Aldebaranem na wieczornym niebie

W czwartek wieczorem dojdzie do koniunkcji Księżyca z najjaśniejszą gwiazdą z konstelacji Byka - Aldebaranem, poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Spotkanie Księżyca z Aldebaranem na wieczornym niebieŹródło: Wikipedia
d3zrzme
d3zrzme

Blask Aldebarana wynosi +0.85 magnitudo. Jest to układ podwójny oddalony od nas o 65 lat świetlnych. Jego większy składnik to czerwony olbrzym około 50 razy większy od Słońca. Czerwoną barwę Aldebarana widać bez problemów gołym okiem - przypomniał astronom.

- Wieczorem, 1 maja, niespełna dwa stopnie od Aldebarana znajdzie się wąski rogal Księżyca tuż po nowiu. Na obserwacje najlepiej wyjść w okolicach godziny 21 naszego czasu. Wtedy oba ciała znajdziemy na wysokości około 10 stopni nad zachodnim horyzontem - radzi dr Olech.

Jego zdaniem do obserwacji warto użyć lornetki lub lunety o polu widzenia 3-4 stopni. - Dzięki temu w jednym polu zobaczymy usianą kraterami powierzchnię Srebrnego Globu, czerwonego Aldebarana i sporo słabszych gwiazd należących do bliskiej gromady otwartej o nazwie Hiady. Warto przy tym nadmienić, że gwiazdy tej gromady będą przysłaniane i odsłaniane przez Księżyc także 1 maja, tylko w czasie, gdy w Polsce panuje jeszcze dzień - dodał naukowiec.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d3zrzme
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zrzme
Więcej tematów