Trwa ładowanie...
dyzi1y5

Safiya uniewinniona


Safiya (AFP)
Nigeryjska kobieta Safiya Hussaini, skazana przez sąd stanu Sokoto na śmierć przez ukamienowanie za
urodzenie nieślubnego dziecka, została w poniedziałek uniewinniona przez sąd apelacyjny.

dyzi1y5
dyzi1y5

Kobieta została skazana w październiku 2001 r. według stanowego prawa islamskiego (szariatu). Sąd pierwszej instancji nie wziął pod uwagę zeznania Safiyi, że została zgwałcona przez sąsiada. Później zmieniła ona zeznania twierdząc, że ojcem dziecka jest jej były mąż. Dodała, że pobierze się z nim ponownie, gdy sąd ją uniewinni.

Przeciwko wyrokowi protestowały liczne organizacje praw człowieka (przede wszystkim Amnesty International) i organizacje kobiece na całym świecie. Z Polski wysłano kilkadziesiąt tysięcy listów w obronie Nigeryjki. O uchylenie wyroku apelowali politycy wielu krajów, w tym prezydent Kwaśniewski, a także przywódcy państw należących do UE.

W czwartek nigeryjski rząd federalny uznał, że szariat stosowany w kilkunastu stanach na północy kraju jest sprzeczny z konstytucją. Minister sprawiedliwości, Kanu Agabi zaapelował do władz tych stanów o zmianę ustawodawstwa tak, aby uwzględniało ono równość obywateli wobec prawa (szariat stosuje się jedynie wobec ludności muzułmańskiej).

Adama, nieślubna córka Safiyii (AFP)
Źródło: Adama, nieślubna córka Safiyii (AFP)

Safiya była pierwszą kobietą skazaną na ukamienowanie za cudzołóstwo od chwili wprowadzenia szariatu w północnych stanach Nigerii. Stosowanie prawa koranicznego doprowadziło tam do poważnych napięć. W starciach mniejszości chrześcijańskiej z muzułmanami w lutym 2001 r. zginęły w Kadunie dwa tysiące osób, a 500 kolejnych - podczas wrześniowych zamieszek w mieście Jos.

dyzi1y5

Arabista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Janusz Danecki powiedział, że prawo koraniczne powstało w VIII wieku, a w XIX wieku w większości państw muzułmańskich zostało ono zreformowane. Zaczęto wracać do jego pierwotnych zasad dopiero kiedy pojawiła się fala fundamentalizmu islamskiego.

Danecki dodał, że w Koranie nie ma kary ukamienowania dla cudzołożników, a jest kara biczowania. Jednak prawnicy w ósmym wieku stwierdzili, że jest ona zbyt łagodna i zastąpili ja karą ukamienowania. Obecnie stosuje się ją na przykład w Arabii Saudyjskiej, niektórych stanach Nigerii czy w Sudanie.(ej)

dyzi1y5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyzi1y5
Więcej tematów