Trwa ładowanie...
d139cyz

Przesiedlenia gorsze niż promieniowanie?

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki profesor Jerzy Niewodniczański powiedział, że wbrew utartym poglądom po katastrofie w Czarnobylu dużo więcej osób ucierpiało na skutek przesiedleń z rejonu byłego Związku Radzieckiego, niż w wyniku promieniowania radioaktywnego.

d139cyz
d139cyz

W piątek mija 16 rocznica awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie.

W wywiadzie dla radiowych Sygnałów Dnia profesor Niewodniczański wyjaśnił, że tak wynika z raportu ekspertów ONZ, którzy badali sytuację. Gość audycji podkreślił, że w regionie awarii nie stwierdzono większego nasilenia zachorowań na białaczkę, chociaż wzrosła liczba przypadków raka tarczycy.

Katastrofa czarnobylska była największą w historii awarią elektrowni jądrowej. Ze zniszczonego reaktora przez 10 dni wydobywały się radioaktywne obłoki. Nadal jest zamknięta dla ludzi 30-kilometrowa strefa wokół elektrowni.

Do dziś nie wiadomo dokładnie, ile osób zginęło wskutek awarii. Według oficjalnych danych, bezpośrednio w katastrofie śmierć poniosło 31 osób. Natomiast według danych nieoficjalnych, miało zginąć ponad tysiąc osób, a dalszych tysiąc popełniło samobójstwo.

d139cyz

Tymczasem raport Komitetu Naukowego ONZ do spraw Skutków Promieniowania Atomowego UNSCEAR stwierdza, że wcześniejsze dane dotyczące katastrofy w Czarnobylu zostały zawyżone.

Z raportu wynika, że od napromieniowania zmarło 28 osób, dwie na skutek poparzeń, a 134 dotknęła ostra choroba popromienna. Jedynym zaobserwowanym skutkiem jest wzrost zachorowań dzieci na Ukrainie, Białorusi i w Rosji na raka tarczycy. (iza)

d139cyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d139cyz
Więcej tematów