Trwa ładowanie...
d3gfd47

Piwnik odwołała prokuratora z Lublina

Minister Sprawiedliwości Barbara Piwnik odwołała w sobotę ze stanowiska prokuratora okręgowego w Lublinie Leopolda Piętala. Miejscowy oddział Instytutu Pamięci Narodowej oskarża go o to, że w stanie wojennym aresztował i sądził przywódców strajku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Świdnik.

d3gfd47
d3gfd47

IPN chce uchylenia immunitetu również czterem sędziom i jeszcze jednemu prokuratorowi. Zarzuca im, że w lutym 1982 r. jako wojskowi sędziowie i prokuratorzy brali udział w stosowaniu bezprawia, skazując trzech działaczy Solidarności z WSK Świdnik. Każdy ze związkowców został skazany na trzy lata więzienia i dwa lata pozbawienia praw obywatelskich.

Działaczy Solidarności ukarano za to, że od 13 do 15 grudnia 1981 roku byli w Solidarności oraz zorganizowali i kierowali strajkiem załogi.

IPN wystąpił do sądu o uchylenie immunitetów sędziowskich i prokuratorskich, na podstawie orzeczenia Sądu Najwyższego, zgodnie z którym dekret z 12 grudnia 1981 roku o stanie wojennym nie był prawem obowiązującym do dnia jego opublikowania w Dzienniku Ustaw. Bezprawne więc było stawianie zarzutów z przepisu tego dekretu.

Dekret o stanie wojennym ukazał się 17 grudnia i był antydatowany na 14 dzień tego miesiąca. Tak więc z żaden sposób nie mógł obowiązywać 13 grudnia, o którym to dniu była mowa w wyroku ówczesnego sądu.

Jeden ze skazanych w 1982 roku, organizator świdnickiego strajku Stanisław Pietruszewski, który spędził w więzieniu prawie dwa lata - jak sam mówi - nie chce żadnej kary, dla tych którzy go skazali, ale uważa, że tak dyspozycyjni sędziowie i prokuratorzy powinni zostać odsunięci od swoich obowiązków. (mag)

d3gfd47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gfd47
Więcej tematów